
Świstak, bo świszczy
Nazwa tych gryzoni pochodzi od charakterystycznego dźwięku, które wydają. Kiedy świstak się zdenerwuje lub przestraszy, zaczyna ...świstać, dźwięk ten przypomina przeciągły gwizd. W ten sposób reszta osobników z grupy zostaje zaalarmowana, że zbliża się zagrożenie i mogą uciec do najbliższej nory.

Śpi, ale czasem się budzi
- W czasie snu zimowego świstak budzi się regularnie co mniej więcej trzy tygodnie na 12–30 godzin, aby wydalić mocz lub w przypadku, gdy temperatura w norze zbliża się do 0°C. Łącznie podczas przebudzeń zwierzę zużywa nawet do 90 proc. zgromadzonych zapasów tłuszczu, co w przypadku przedłużającej się zimy może mieć negatywne skutki. Na wiosnę, po zakończeniu hibernacji (zwykle w drugiej połowie kwietnia), masa świstaka w porównaniu z jesienią jest nawet o 2/3 ciężaru ciała niższa - wyjaśnia Tatrzański Park Narodowy na swojej stronie internetowej.

Dzień Świstaka
Dzień Świstaka, to nie tylko tytuł filmu, ale prawdziwe amerykańskie i kanadyjskie święto. 2 lutego świstak przepowiada przyszłość, a konkretnie - nadejście wiosny. Tego dnia wypełza ze swojej nory. Pochmurny dzień oznacza brak cienia, więc świstak wybiera się na spacer, a to oznacza rychły koniec zimy. Jeśli jednak jest słonecznie i świstak zobaczy swój cień, przestraszy się go i ucieknie do swojej nory. To oznacza, że zima potrwa jeszcze co najmniej 6 tygodni.