Sytuacje Kryzysowe / Wojsko. Amerykanie mają swoją Gwardię Narodową, a my nie będziemy od nich gorsi!

(Lau.)
fot. sxc
W taki śnieg ruszyliby z pomocą. Także podczas powodzi lub innych kataklizmów. Mowa o Narodowych Siłach Rezerwowych.

[email protected]

Czekamy na sygnały/zdjęcia od Państwa związane z atakiem zimy...

Forum

Forum

Czy Narodowe Siły Rezerwowe będą atrakcyjną formacją dla byłych wojskowych?

Zapraszamy na nasze forum.

Kolejne rządy ograniczają liczebność polskiej armii. Dlatego zawodowe wojsko musi mieć wsparcie w Narodowych Siłach Rezerwowych. Nabór do tej formacji (na razie nie ma aktów wykonawczych) ruszy być może w drugiej połowie roku.

Tylko dla wybranych
Zdaniem armii, żołnierze NSR mają być ochotnikami i pasjonatami wojska. Od tego roku wojsko nie będzie już powoływać na ćwiczenia wojskowe rezerwistów, którzy nie znajdą się w nowej formacji.

Do wojskowych komend uzupełnień mają najpierw wpłynąć informacje od dowódców jednostek na danym terenie, którzy specjaliści będą potrzebni do wsparcia żołnierzy zawodowych. Czy będą to lekarze, prawnicy, informatycy czy też operatorzy ciężkiego sprzętu - zdecydują dowódcy jednostek.

- Żołnierze NSR będą szkolić się do 30 dni w roku podczas ćwiczeń rotacyjnych na stanowiska, na które będą przydzieleni w razie sytuacji kryzysowej lub wojny - informuje Agnieszka Szkoda z biura prasowego Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. - Dowódcy jednostek będą mieli obowiązek raz w roku ustalić z żołnierzem NSR terminy ćwiczeń.

Może jednak być i tak, że dowódcy jednostek zaproponują żołnierzom NSR dłuższą służbę niż 30 dni. Jeśli żołnierz NSR będzie np. lekarzem, który zgodzi się na wyjazd na misję (a w jednostce nie ma takiego zawodowca), to czas jego służby będzie mógł wydłużyć się do 24 miesięcy (z możliwością przedłużenia do 3 lat) Podpisując kontrakt, żołnierze NSR z góry będą się na to zgadzać.

Żołnierze NSR za udział w misjach zarobią tyle samo, co żołnierze zawodowi z tymi samymi stopniami wojskowymi.

Porozmawiajmy o pieniądzach
Pracodawca otrzyma pełną rekompensatę za okres nieobecności żołnierza NSR na stanowisku pracy i będzie mógł zatrudnić kogoś na jego miejsce. Rekompensata wyniesie maksymalnie 2,5-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Żołnierz NSR nie będzie otrzymywał wynagrodzenia za cały rok, a wyłącznie za okres przebywania w służbie czynnej, czyli za 30 dni szkolenia w roku. Wynagrodzenie to będzie takie samo, jakie przewidziane jest dla żołnierza zawodowego z taką samą specjalnością i stopniem wojskowym.

Jeżeli będzie to służba okresowa, nawet do 3 lat - przez cały ten czas żołnierzowi NSR będzie wypłacane uposażenie. Jednocześnie, u cywilnego pracodawcy może się on ubiegać o rekompensatę za utracone zarobki.

Każdy zainteresowany wstąpieniem do NSR powinien zgłosić swój akces do właściwej Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Na razie, jak sprawdziliśmy w WKU Bydgoszcz, nie ma zbyt wielu chętnych.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~gość~

Niby ktoś z władz planował gwardię narodową, ale jak zwykle wszystko...

Z
Zibi

Jeszcze parę tygodni temu byłem zainteresowany wstąpieniem do NSR. Na żołnierzy NSR nałożono bardzo dużo obowiązków a zachęt (zabezpieczenie finansowe) brak. Jeszcze pracodawca ma mnie oddelegować w nagłych sytuacjach!!!!!!! Jak zawsze w Polsce można wszytko zepsuć. Osoby które pisały ustawę o NSR żyją na księżycu i jeszcze podejście że będą tam informatycy i lekarze....haha.

Pozdrawiam
Oficer rzezerwy

Dodaj ogłoszenie