- Jak się czuję? Bardzo dobrze. Jestem, jako żołnierz, w stu procentach usatysfakcjonowany. To jest wpisane w kod DNA. Nowe zadanie, nowa misja, umarł król, niech żyje król - mówi gen. bryg. dr Witold Bartoszek, który od 2022 roku był szefem 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego.
Słowa te wypowiedział podczas krótkiej konferencji z dziennikarzami, na placu apelowym Brygady w Bydgoszczy przy ulicy Powstańców Warszawy. W piątek, 20 grudnia o godzinie 13.30 rozpoczęła się tam uroczystość przekazania dowództwa tymczasowemu następcy gen. Bartoszka, płk. Aleksandrowi Suchanowskiemu. Wydarzenie odbyło się w obecności Zastępcy Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – Szefa Logistyki gen. bryg. Piotra Wagnera.
Na placu apelowym stanęły poczty sztandarowe dowództwa 1 BLog, ośmiu batalionów podległych oraz pododdziały żołnierzy brygady. W uroczystości, oprócz wojskowych, między innymi kierowniczej kadry oraz pracowników wojska, delegacji jednostek i instytucji wojskowych, funkcjonariuszy innych służb, wzięli udział również przedstawiciele władz. Miasto reprezentował Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy, a władzę wykonawczą Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski.
Podniesiono flagę państwową, wybrzmiał hymn narodowy. Potem nastąpiło odczytanie decyzji o przejściu gen. bryg. Witolda Bartoszka w struktury IWsp SZ, a następnie skierowaniu do nowoutworzonej struktury w NATO - Dowództwa NATO ds. szkolenia bojowego, wsparcia i pomocy SZ Ukrainy tj. NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine). Następnie oficjalnie przekazano sztandar jednostki płk. Suchanowskiemu.
Od logistyków do nowej jednostki NATO
Zadaniem nowego dowództwa NSATU w amerykańskiej bazie w Niemczech będzie planowanie, koordynowanie i organizowanie dostarczania wsparcia dla Ukrainy. Jego struktura składa się z około 700 osób pochodzących z państw sojuszniczych NATO oraz wybranych partnerów. W Wiesbaden znajdują się kluczowe węzły logistyczne na wschodniej flance Sojuszu.
- NSATU będzie koncentrować się na trzech głównych obszarach. To nadzór nad szkoleniami ukraińskich sil zbrojnych w ośrodkach szkoleniowych w krajach sojuszniczych. To wsparcie w długoterminowym rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy oraz wspieranie Ukrainy poprzez planowanie, koordynację darowizn z państwami sojuszniczymi i partnerami, transfer materiałów w zakresie wsparcia bezpieczeństwa oraz naprawę sprzętu - wyjaśnia kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy
1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.
- Jest to fajne, nowe stanowisko. Oczywiście, słowo "fajne" biorę w cudzysłów, bo jest to ono niesamowicie wymagające - podkreśla gen. Witold Bartoszek. - Stanowisko zastępcy dowódcy NSATU obejmuję zaraz, w połowie stycznia. Trzy najważniejsze etapy działania tej struktury to: szkolenia, pomoc, wsparcie logistyczne. To są takie najważniejsze elementy po to, by cały czas wspomagać i wspierać siły zbrojne Ukrainy w operacji obecnie toczącej się za naszą wschodnią granicą.
- Kiedy uczestniczę w przekazaniu obowiązków swoich żołnierzy, podwładnych, dowódców batalionów, to rozumiem teraz, dzisiaj tych, co mówią, że się troszeczkę stresują. Ten stres jest również wpisany w naturę żołnierza Wojska Polskiego. Ten stres i emocje na polu walki muszą być - dodaje gen. Bartoszek. - Cieszę się bardzo, że te pełne trzy lata, jako dowódca 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w środowisku naprawdę fajnie skonsolidowanych ludzi, żołnierzy, wspaniałych pracowników - proszę nie zapomnieć, że brygada logistyczna to nie tylko Bydgoszcz, a jesteśmy od zachodu, od Glewitz, Ziemi Goleniowskiej po granicę wschodnią, Ziemię Ryńską Dzisiaj to jest ponad 2,5 tys. żołnierzy w czasie pokoju.
Generał z Gwiazdą Afganistanu i Iraku
Skierowanie dowódcy Brygady Logistycznej na stanowisko zastępcy dowódcy NSATU to, zdaniem ekspertów, podkreślenie jak wysoko ocenia się rolę logistyków z Bydgoszczy w ramach działań logistycznego i serwisowego hubu na lotnisku Rzeszów-Jesionka, gdzie zorganizowane jest centrum pomocy dla Ukrainy oraz jednocześnie wyraz zaufania jakim został obdarzony gen. bryg. dr Witold Bartoszek przez przełożonych.
Generał brygady doktor Witold Bartoszek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarneckiego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Akademii Bydgoskiej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademii Dowódczo Sztabowej Wojsk Lądowych w Fort Leavenworth w Stanach Zjednoczonych oraz Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, gdzie między innymi w 2020 roku ukończył Podyplomowe Studia Podyplomowe Polityki Obronnej.
Pracował w Dowództwie 1 Korpusu Zmechanizowanego, Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Norfolk, Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu. Był pierwszym polskim dowódcą Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie, gdzie znajduje się amerykańska tarcza antyrakietowa.
Ponadto brał udział w negocjacjach i implementacji 21 kluczowych porozumień SOFA (Status of Forces Agreement), regulujących obecność wojsk sojuszniczych na terenie Polski. Przez trzy lata pełnił funkcję zastępcy szefa Zarządu Logistyki – P4 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Brygadą Logistyczną kierował od 5 stycznia 2022 roku.
Jest autorem publikacji naukowych na temat bezpieczeństwa militarnego. Wykłada w Wyższej Szkole Bankowej Merito w oddziale w Bydgoszczy i Toruniu. Gen. bryg. dr Bartoszek zdobył doświadczenie operacyjne podczas misji w Iraku, Afganistanie i Kosowie. Za swoje zasługi odznaczony m. in. Gwiazdą Afganistanu, Gwiazdą Iraku i odznaką Multinational Davision Central-South Badge.
