Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szacowanie strat po suszy 2019. Jak interpretować wytyczne?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
AGW
Z prośbą o pomoc w interpretacji wytycznych dotyczących oceny strat po suszy zwróciła się Czytelniczka, która jest członkiem komisji szacującej te straty.

„W naszej gminie (oraz w gminach okolicznych) wg. monitoringu suszę możemy szacować w kukurydzy i roślinach strączkowych” - napisała Czytelniczka. ”Jak wiemy monitoring nie jest prowadzony dla łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych, a właśnie w tych roślinach na naszym terenie widać największe straty. W zeszłym roku była interpretacja, że szacować straty w użytkach zielonych mogą gminy, na terenie których susza wystąpiła w zbożach jarych (jako roślina o podobnych wymaganiach glebowych i wodnych).

Dodała, że dzwoniła, pytała urzędników wojewody: (...) I nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, czy możemy potraktować kukurydzę jako roślinę o podobnych wymaganiach wodnych jak użytki zielone? Dzwoniłam nawet w tej sprawie do ministerstwa, a tam Pani mi powiedziała „Macie w komisji przedstawiciela ODR to niech on zdecyduje, czy są to rośliny o podobnych wymaganiach wodnych. Ministerstwo na to pytanie nie udzieli odpowiedzi.” Tzn., że każda komisja ma to sobie interpretować indywidualnie dla poszczególnej gminy. To spychologia najwyższej klasy, bo inaczej tego nie mogę nazwać.

Wszytko, co warto wiedzieć na ten temat: Aktualności o suszy rolniczej 2019

Adrian Mól, rzecznik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wyjaśnia: - Procedura szacowania strat powstałych w uprawach w wyniku negatywnych zjawisk atmosferycznych jest regulowana przez rozporządzenie Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 187 z późn. zm.) oraz na podstawie „Wytycznych dla Komisji…” opracowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stosownie do art. 3 ust. 2 pkt 10 ustawy z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477) suszę - oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, a zatem szkody powstałe w wyniku suszy można szacować wyłącznie wówczas, gdy na danym terenie zgodnie z KBW wystąpiła susza.

Rzecznik podkreśla, że w przypadku, gdy dla danej rośliny, w tym łąk i pastwisk nie jest prowadzony monitoring suszy, szkody można szacować, jeśli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych: - Z mocy ww. rozporządzenia RM w skład komisji obowiązkowo wchodzą pracownicy KPODR, którzy mają merytoryczne przygotowanie do oceny czy dana uprawa ma analogiczne wymagania wodne. W poprzednich latach komisje stwierdzały, że analogiczne wymagania wodne dla łąk i pastwisk mają zboża. Oczywiście kukurydza nie jest rośliną o analogicznych wymaganiach wodnych jak łąki i pastwiska.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska