MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szadłowice. Proces beatyfikacji ojca Ignacego Posadzego

Jan Szczutkowski
- W tym miejscu mogę powiedzieć, jak przed laty Ojciec Święty w Wadowicach, że tu wszystko się zaczęło - powiedział ks. abp Henryk Muszyński podczas uroczystej Eucharystii w Szadłowicach, poświęconej pamięci o. Ignacemu Posadzemu.

Szczególne dni

6 maja w bazylice archikatedralnej w Poznaniu odbyło się uroczyste zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego o. Ignacego Posadzego. Natomiast 14 bm. w kościele w Szadłowicach, we wsi rodzinnej współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i założyciela Zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, dziękowano Bogu za dar życia i posługę wobec Kościoła.

- Dla naszej wspólnoty parafialnej jest to też szczególny dzień. Swoimi modlitwami, które odbywały się 17. dnia każdego miesiąca, od 2001 r., od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, przyczynialiśmy się do duchowego wsparcia ojca Posadzego w staraniach o wyniesienie do chwały ołtarzy - stwierdził proboszcz ks. Ireneusz Oliwkowski.

Podziękowania generała

Ks. abp Henryk Muszyński przewodniczył uroczystej mszy św. W koncelebrze wzięli udział chrystusowcy i ks. kanonik Jerzy Nowak, dziekan dekanatu gniewkowskiego.

- Jesteśmy zbudowani postawą wspólnoty w Szadłowicach w procesie beatyfikacyjnym naszego współzałożyciela - dodał ks. Tomasz Sielicki, generał zgromadzenia towarzystwa chrystusowego. Podziękował również za liczny udział w ostatniej sesji procesu beatyfikacyjnego i uroczystej z tej okazji mszy św. W tym gronie była także delegacja szkoły w Szadłowicach, noszącej imię ks. Ignacego Posadzego.

Czwartkowa uroczystość zgromadziła wiernych, duchowieństwo, siostry zakonne i gości, m.in. posłów Tomasza Lenza i Grzegorza Roszaka, przewodniczącego Rady Powiatu Inowrocławskiego Piotra Czarnolewskiego i burmistrza Gniewkowa Adama Roszaka.

Ks. Bogusław Kozioł, postulator procesu, przybliżył zgromadzonym postać o. Posadzego. Wspomniał, że był siódmym z 12. dzieci Jakuba i Katarzyny Posadzych, a także i o tym, że zdał maturę w Gimnazjum im. Jana Kasprowicza, w szkole, którą ukończyło wielu zasłużonych postaci dla Kościoła.

Nie tylko patriota

- Ojciec Ignacy był człowiekiem wielkiej wiary, pokory, zdolny do poświęceń i bezgranicznie oddany Bogu, a także patriota i pełen miłości do człowieka, szczególnie polskiego emigranta - podkreślił ks. Sielicki.

Generalny przełożony chrystusowców dodał, że w najbliższym czasie 19 tomów akt procesowych, uwzględniających m.in. zeznania blisko 50 świadków, trafi do Rzymu. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nastąpi kolejny etap procesu beatyfikacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska