Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szalała tu nawałnica. Posadziliśmy społeczny las pod Rogowem! [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Las Społeczny sadziło wielu.  W tej grupie byli druhowie OSP Rogowo. To oni pierwsi ruszyli z pomocą w tragiczne dni nawałnicy 2017 roku
Las Społeczny sadziło wielu. W tej grupie byli druhowie OSP Rogowo. To oni pierwsi ruszyli z pomocą w tragiczne dni nawałnicy 2017 roku Fot. iwona góralczyk
Wielu z nas nie pozostało obojętnych. W ostatniej akcji sadzenia lasu pod Rogowem w powiecie żnińskim wzięło udział 800 osób!

Przypomnijmy: 11 sierpnia 2017 roku Nadleśnictwo Gołąbki dotknął niewyobrażalny kataklizm - nawałnica, która dokonała ogromnego spustoszenia w drzewostanie.

Jedną z inicjatyw leśników, aby jak najszybciej uporać się ze skutkami klęski, była akcja sadzenia Lasu Społecznego w okolicach Rogowa.

- Zwróciliśmy się z apelem o wsparcie do partnerów samorządowych, zakładów pracy, placówek szkolnych, organizacji i stowarzyszeń o pomoc w przywracaniu - na zniszczonym huraganem terenie - leśnych zbiorowisk. Przygotowaliśmy do nasadzeń 20,92 ha powierzchni leśnej. Cenna była każda para rąk do pracy. Nie zawiedliśmy się - mówi Robert Sokołowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki.

Na odnawianej powierzchni, dla zapewnienia bioróżnorodności, posadzono wiele gatunków młodych drzewek. Są to sosna zwyczajna, dąb bezszypułkowy, buk pospolity, dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata, dąb czerwony, grab pospolity, świerk pospolity, modrzew europejski, daglezja zielona oraz krzewy biocenotyczne - jabłoń, śliwa, róża, jarzębina i grusza.

W ramach podsumowania akcji, nadleśnictwo planuje niespodziankę dla mieszkańców i turystów: - Jeszcze w tym roku postawimy wieżę widokową. Przybyli będą przez lata obserwować, jak posadzony przez nich las rośnie - informuje nadleśniczy.

- Trwają rozmowy, szukamy środków i partnerów do wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia - informuje w imieniu Nadleśnictwa Józef Popiel. - Wysokość wieży wyniesie około 15 metrów, maksymalnie 20. Będzie to konstrukcja drewniana, z platformą widokową. Stanie w okolicy istniejącej wiaty i parkingu, na niewielkim wzniesieniu. Będzie ogólnodostępna.

Jak idą prace?

Józef Popiel z Nadleśnictwa Gołąbki podsumowuje: - Ostateczna powierzchnia szkód po nawałnicy wynosi 490 ha (takich, gdzie położyło pokotem cały drzewostan). - Z tej powierzchni uprzątnięto na dziś surowiec na ok. 400 ha, tj. ok. 80%.

- Nie liczymy pojedynczych drzew połamanych, które są uprzątane przy okazji normalnych zabiegów albo pozostawiane ze względów ekologicznych na gruncie.

- Do chwili obecnej pozyskano z powierzchni poklęskowych ok. 260 tys. m3 drewna, pozostało jeszcze ok. 14 tys. m3 (przypominam, że roczny plan pozysku wg operatu urządzania lasu wynosi ok. 74 tys. m3).

- Z tego powodu jeszcze w trzech leśnictwach najbardziej poszkodowanych przez nawałnicę (Długi Bród, Mięcierzyn, Brudzyń) obowiązuje zakaz wstępu do lasu do 30 czerwca br.

Do tej pory odnowiono powierzchni poklęskowej: 2018 rok - 74 ha.

Plan odnowień na rok bieżący wynosi 225 ha, z tego wykonano do tej pory ok. 200 ha, zatem na przyszły rok pozostaje ok. 190 ha.

A tak wyglądało sadzenie lasu w Przylepie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska