Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szarża pod Krojantami. Już myślą o kolejnej rekonstrukcji

Redakcja
Płk Marek Dragan pokazuje Grażynie Winieckiej, prezesce Fundacji „Szarża pod Krojantami”, projekt pamiątkowej odznaki.
Płk Marek Dragan pokazuje Grażynie Winieckiej, prezesce Fundacji „Szarża pod Krojantami”, projekt pamiątkowej odznaki. Maria Eichler
Wczoraj spotkali się członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Fundacji „Szarża pod Krojantami”,

Byli przedstawiciele Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, urzędu, wojska - z Nieżychowic, Elbląga i Bartoszyc, policji, straży pożarnej i innych środowisk, które przygotowują na wrzesień uroczystości w Krojantach.

Od lat jest to sztandarowa impreza gminy Chojnice, na którą zjeżdżają tłumy, więc odpowiednio wcześniej trzeba zakasać rękawy i zabrać się do roboty.

Jest już ramowy scenariusz widowiska w Krojantach, który przygotował Jerzy Hanisz z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego.
Nie zabraknie pokazu musztry szwadronu kawalerii z udziałem 150 kawalerzystów, a nowinką będzie pluton armatek przeciwpancernych, który zakończy pokaz honorową salwą.

Główna część widowiska ma trwać 40 minut i przedstawiać szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Do tego atrakcją ma być prezentacja współczesnych polskich sił zbrojnych - kawalerii zmotoryzowanej i pancernej. - Wysłaliśmy prośbę do prezydenta RP, by objął patronat nad uroczystościami - poinformowała pełnomocniczka wójta ds. obchodów w Krojantach Krystyna Kijek. - Kancelaria prezydenta chciała od nas potwierdzenia, że jest to patronat jedyny i wyłączny. Teraz czekamy na decyzję.

Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]

Jerzy Hanisz ma nadzieję, że tym razem pogoda nie spłata figla i że śmigłowce w akcji pokażą, co potrafią. - Za dwa lata marzy mi się, żebyśmy rozszerzyli naszą inscenizację o wątek chojnicki, czyli wjazd pociągu pancernego do Chojnic - powiedział. A Marek Dragan, prezes Polskiego Klubu Kawaleryjskiego twierdzi, że współczesna część widowiska będzie na pewno pasjonująca.

Było też o tym, co trzeba załatwić, a więc m.in. namioty, łóżka, toi-toie. Na wyczyszczenie czeka pomnik, a tablica przy obelisku powinna być naprawiona. Eugeniusz Wirkus, sołtys z Krojant zwrócił uwagę, że za bardzo podorana jest droga przy polu szarży. Wszyscy martwili się też o to, by uroczystości nie skomplikowała powiatowa inwestycja na drodze do Krojant z Brus.

Nie zabrakło pytania o apel poległych. Wojskowi potwierdzili, że nadal jest on w wersji poszerzonej jako apel pamięci. I że zabici w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem są w 
nim wymieniani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska