Znamy szczegóły wrześniowej Szarży Ułańskiej pod Krojantami

  Znamy szczegóły wrześniowej Szarży Ułańskiej pod Krojantami

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na polach pod Krojantami znów obejrzymy wyjątkowe widowisko

  Na polach pod Krojantami znów obejrzymy wyjątkowe widowisko ©archiwum GP

  Już wiadomo, że tegoroczna inscenizacja szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Krojan-tach odbędzie się. Po dwuletniej przerwie będzie można obejrzeć inscenizację bitwy.
  Na polach pod Krojantami znów obejrzymy wyjątkowe widowisko

  Na polach pod Krojantami znów obejrzymy wyjątkowe widowisko ©archiwum GP

  Przypomnijmy, ze względu na szkody, które w sierpniu 2017 roku wyrządziła także na tym terenie nawałnica, inscenizację Bitwy pod Krojantami odwołano. Była tylko uroczystość przy pomniku - o charakterze patriotyczno-religijnym.

  Po dwóch latach znów przyjedzie kawaleria  Jak informowaliśmy wtedy, nawałnica nie oszczędziła wówczas także terenu przy samym pomniku w Krojantach. Wiatr wyrywał z korzeniami brzozy rosnące wokół tego miejsca. Teren wyglądał jak pobojowisko.
  W tym roku uroczystości potrwają dwa dni. A rozpocznie się, 1 września, konferencja popularnonaukowa w Szkoła Podstawowej im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi.

  Inscenizacja szarży pod Krojantami [zdjęcia, wideo]

  2 września zaplanowano część patriotyczno-religijną przy pomniku. O godz. 10.45 zostanie wprowadzenia warta honorowa i poczty sztandarowe, podniesiona zostanie flaga państwowa na maszt i odegrany hymn państwowy.

  O godz. 11, po powitaniu gości, wystąpi opiekun Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi oraz zaproszeni goście. W programie są: apel poległych i salwa honorowa. Chętni złożą wieńce i kwiaty. O oprawę artystyczną zadbają dzieci i młodzież ze szkoły w Nowej Cerkwi. Polowa msza św. rozpocznie się w samo południe.

  Część plenerową, na polu szarży, otworzy o godz. 13.30 prezentacja klubów jeździeckich. Pół godziny później nastąpi prezentacja bryczek i powozów, a o godz. 14 – XVII Bieg Ułański - wyścig konny o puchar wójta gminy Chojnice. Na 14.15 zaplanowano koncert orkiestry wojskowej, o 14.30 - pokaz musztry 150-konnego szwadronu kawalerii, po czym znów zagra orkiestry wojskowa. O 15.10 - „Kawaleryjska powinność”, czyli szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 roku, a po niej wręczenie nagród za Bieg Ułański i w konkursie na najciekawszy zaprzęg konny o puchar starosty chojnickiego.

  O godz. 16 będzie pokazy zręcznościowej jazdy konnej „Dżygitówka”, po nim - współczesne siły zbrojne - szarża kawalerii zmotoryzowanej i pancernej. Dalej - prezentacja uczestników widowiska i na koniec - o godz. 17 - koncert.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018