Nocą z czwartku na piątek kamieniarze spod Warszawy mieli w krypcie ustawić nowy sarkofag, w którym spoczną trumny ze szczątkami pary prezydenckiej. Poprzedni, jak informowaliśmy wczoraj, uległ uszkodzeniu podczas prac ekshumacyjnych. Projekt nowego nagrobka przygotowała krakowska architektka Marta Witosławska we współpracy z warszawskim rzeźbiarzem Markiem Moderau, autorem m.in. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim.
WIDEO: Ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich. Mszę świętą poprowadzi kard. Stanisław Dziwisz
Źródło: TVN24/x-news
Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na Wawelu na godz. 19. Ostatniej drodze pary prezydenckiej towarzyszyć będzie asysta honorowa wojska, którą najprawdopodobniej wystawi Batalion Reprezentacyjny WP. Mszę odprawi kard. Stanisław Dziwisz.
Udział w uroczystości - oprócz najbliższej rodziny pary prezydenckiej, czyli Marty Kaczyńskiej i Jarosława Kaczyńskiego - zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz premier Beatą Szydło. Spodziewać się też należy innych przedstawicieli rządu, Sejmu i Senatu.
Jak powiedział nam Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, nie ma planu zamykania na czas przejazdu oficjeli ulic w sąsiedztwie Wawelu. Można się jednak spodziewać, że takie decyzje na bieżąco podejmowała będzie policja.
Wczoraj Radio RMF FM podało, że - podobnie jak w przypadku prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podczas sekcji zwłok Marii Kaczyńskiej stwierdzono m.in. obrażenia wielonarządowe, które są typowe dla ofiar katastrof komunikacyjnych. Badania DNA miały też potwierdzić, że szczątki spoczywające na Wawelu należą do Lecha Kaczyńskiego. Badania DNA zwłok jego małżonki wciąż trwały. Biegli mają teraz cztery miesiące na wydanie ostatecznej decyzji o przyczynach śmierci pary prezydenckiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nocna ekshumacja Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu
Tomografia, autopsja, próbki. Biegli badają szczątki pary prezydenckiej
Sarkofag prezydencki będzie jak grób papieża Jana Pawła II