- Przyznaję, że trochę się zdziwiłam. Myślałam, że szczepienia są dobrowolne. Podobno grozi mi też jakaś kara, jeśli nie zgodzę się zaszczepić dziecka.
Od urodzenia
- W Polsce szczepienia przeciwko niektórym chorobom zakaźnym są obowiązkowe - informują w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Zgodnie z Ustawą z 5 grudnia 2000 roku o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. Nr 234), szczepienia obowiązkowe dotyczą dzieci w wieku od 0 do 19 lat. W pierwszym roku życia niemowlęta trzeba zaszczepić przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, haemophilus influenzae typu b (w skrócie Hib) oraz poliomyelitis.
Między 13. a 14.miesiącem życia podaje się szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce. W kolejnych latach dzieci otrzymują tzw. dawki uzupełniające lub przypominające. Na przykład, dzieci są kilkakrotnie szczepione przeciwko błonicy i tężcowi. W sanepidzie radzą, aby temu szczepieniu poddawali się również dorośli - raz na sześć lat.
Można liczyć na pomoc
- Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, są nieodpowiedzialni - mówią w sanepidzie. - Nie zdają sobie sprawy z tego, że narażają na choroby nie tylko własne pociechy, ale całą populację. Zawsze staramy się przekonać rodziców, że warto i trzeba szczepić dzieci przeciwko chorobom zakaźnym. Pomagamy, jeśli nie mogą oni dojechać z dzieckiem na szczepienie. Osoby, które odmówią zaszczepienia dziecka, muszą liczyć się z karą grzywny.
Z refundowanych przez państwo szczepień korzystają dodatkowo dzieci od 2. miesiąca do 5. roku życia, które ze względów zdrowotnych są szczególnie narażone na zachorowania.
Zalecane - płatne
Rodzice mają także do dyspozycji szczepienia zalecane, ale muszą za nie zapłacić. Należy do nich np. popularne szczepienie przeciwko grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i rotawirusowi wywołującemu biegunkę (temu szczepieniu można poddać dzieci do 24 tygodnia życia). Z płatnych szczepień różnego rodzaju mogą korzystać także osoby dorosłe.