MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sześć szkół na Kujawach i Pomorzu zostanie zamkniętych od września. Uczyło się w nich bardzo mało uczniów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
- Pięć szkół podstawowych i jedna ponadpodstawowa zostanie zlikwidowanych w regionie. Wydaliśmy już zgodę na ich zamknięcie  - mówi Grażyna Dziedzic, kujawsko-pomorska kurator oświaty.
- Pięć szkół podstawowych i jedna ponadpodstawowa zostanie zlikwidowanych w regionie. Wydaliśmy już zgodę na ich zamknięcie - mówi Grażyna Dziedzic, kujawsko-pomorska kurator oświaty. Tomasz Czachorowski/Archiwum
W nowym roku szkolnym 2024/2025 z edukacyjnej mapy województwa kujawsko-pomorskiego zniknie sześć szkół. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy wydało już zgodę na ich zamknięcie. Powód? - bardzo mała liczba uczniów.

Uczniowie z regionu praktycznie są już jedną nogą na wakacjach. W piątek (21 czerwca) odbiorą świadectwa i czekają ich ponad dwa miesiące wielkiej laby. Uroczyste wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2023/2024 z udziałem Michała Koniucha, wicewojewody kujawsko-pomorskiego, organizowane przez Szkołę Podstawową w Osiu w powiecie świeckim, odbędzie się o godz. 11 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu.

Ogółem na Kujawach i Pomorzu rok szkolny 2023/2024 zakończy ponad 285 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz blisko 59,8 tys. przedszkolaków.

Kurator oświaty: - Nie będzie już łączenia klas, uczniowie zyskają lepsze warunki do nauki

Po wakacjach jednak nie wszyscy uczniowie wrócą do szkół, w których dotychczas się uczyli. Od września br. zostanie bowiem w regionie zlikwidowanych pięć szkół podstawowych. To placówki oświatowe w mniejszych miejscowościach. Wśród nich są: Publiczna Szkoła Podstawowa w Byczynie (powiat radziejowski, gmina Dobre), a także podstawówki w Trzebczyku (powiat chełmiński, gm. Kijewo Królewskie), w Łobdowie (powiat wąbrzeski, gm. Dębowa Łąka), w Liszkowie (powiat inowrocławski, gm. Rojewo) oraz w Michałkach (powiat brodnicki, gm. Świedziebnia).

- To szkoły, do których uczęszczało bardzo mało uczniów - mówi Grażyna Dziedzic, kujawsko-pomorska kurator oświaty. - W niektórych z nich uczyło się po 20-30 osób, a nawet mniej. Decyzje o likwidacji poprzedzone były konsultacjami z rodzicami i mieszkańcami. O zamknięcie tych szkół wnioskowały do nas samorządy, które były organami prowadzącymi te placówki oświatowe.

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy już zgodę wydało.

- Uczniowie z likwidowanych szkół od września br. będą kontynuować naukę w większych pobliskich szkołach - mówi Grażyna Dziedzic. - Zyskają tam lepsze warunki do nauki, ponieważ uczyć się będą na swoich poziomach klasowych. Unikniemy w ten sposób łączenia klas, co jest dramatem dla edukacji.

Z edukacyjnej mapy zniknie też Technikum Wielozawodowe w Bielicach

Kujawsko-pomorska kurator oświaty informuje, że środki, które dotychczas trafiały do likwidowanych podstawówek, jednostki samorządu terytorialnego w dużej części przekażą szkołom, do których przejdą uczniowie.

- Ponadto część pieniędzy zostanie zainwestowana na dowóz dzieci do nowych dla nich placówek. Korzyść będzie obopólna - mówi Grażyna Dziedzic.

Co z nauczycielami z likwidowanych szkół?

- Finalnie nikt nie zostanie bez pracy - mówi Grażyna Dziedzic. - Niektórzy przejdą do nowych szkół wraz z uczniami, część nauczycieli podjęła decyzję o przejściu na emeryturę. Są też osoby, które mają inne plany zawodowe poza edukacją.

Z oświatowej mapy regionu od nowego roku szkolnego 2024/2025 zniknie też jedna ze szkół ponadpodstawowych. Chodzi o Technikum Wielozawodowe w Bielicach (powiat mogileński), które wchodziło w skład szkół Powiatowego Zespołu Szkół w Bielicach.

- Tu wygaszenie technikum zaczęło się już wcześniej - mówi Grażyna Dziedzic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska