Szkoła Podstawowa w Wabczu zmniejszy się o kilka klas. I o...

  Szkoła Podstawowa w Wabczu zmniejszy się o kilka klas. I o sześć etatów

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Wabczu uczą się obecnie dzieci od wieku przedszkolnego do końca podstawówki. Od przyszłego roku szkolnego ma to się zmienić

  W Wabczu uczą się obecnie dzieci od wieku przedszkolnego do końca podstawówki. Od przyszłego roku szkolnego ma to się zmienić ©Facebook SP Wabcz

  - Szkoła w Wabczu ma zostać zamknięta - skarży się matka jednego z uczniów. - Wójt twierdzi, że mają zostać oddziały do klasy trzeciej włącznie, ale celem jest, by szkoła upadła. Wójt zaprzecza.
  W Wabczu uczą się obecnie dzieci od wieku przedszkolnego do końca podstawówki. Od przyszłego roku szkolnego ma to się zmienić

  W Wabczu uczą się obecnie dzieci od wieku przedszkolnego do końca podstawówki. Od przyszłego roku szkolnego ma to się zmienić ©Facebook SP Wabcz

  Nasza rozmówczyni twierdzi, że dwa lata temu były takie zakusy.

  - Wiemy, że szkoła nie rokuje, ale nie chcemy być mamieni - mówi. - Wójt zapewnia, że zostaną przedszkola i kl. 0-III, ale skoro nie będzie uczniów w klasie I i III, bo nie ma dzieci w tych rocznikach, to szkoła wygaśnie sama. I taki jest chyba cel - zamknąć w „białych rękawiczkach”.

  Chcą sprzedać szkołę?  Kobieta nie rozumie, czemu 830 tys. zł zainwestowano w remont?

  - Ładnie wygląda z zewnątrz elewacja, są nowe okna, kaloryfery, panele słoneczne i polbruk. Tylko jaki miał sens? Liczyliśmy, że po takim remoncie, na który pozyskano fundusze unijne, szkoła funkcjonować będzie co najmniej pięć lat. I że to wymóg projektu. Niepewność co do losu szkoły zniechęca rodziców, by puszczać do tej szkoły dzieci. Ile pochodzą - rok, dwa?
  Kobieta wspomina, że szkołę w Czystym gmina sprzedała.

  Radni podwyższyli sobie diety! Przeciwnych było zaledwie czterech

  - Za małe pieniądze. Teraz klasy są przerabiane na mieszkania i sprzedawane za duże pieniądze. Ktoś dobrze zarabia. Los budynku po termomodernizac-ji w Wabczu ma być taki sam?

  Wiadomo, że kilku nauczycieli zostanie zwolnione lub trafi do szkół w Stolnie i Robakowie, gdzie obecnie belfrzy mają nadgodziny. Wójt spotkał się z nimi i powiedział wprost, że kto może niech szuka nowej pracy. Rzeczywiście chce, by edukacja w Wabczu kończyła się na kl. III.

  - Właściwie nie chcę, ale takie niepopularne decyzje wymusza na mnie niż demograficzny i ekonomia - mówi Jerzy Rabeszko. - Nie planuję zamknięcia szkoły, a zmniejszenie liczby oddziałów. Będą uczęszczały dzieci od 3 lat do kl. III szkoły podstawowej, z nauczaniem zintegrowanym.

  Pierwszy w gminie nie kryje, że dzięki takiemu posunięciu uda się zaoszczędzić na etatach.

  - Mamy 11 etatów nauczycielskich w Wabczu, ich koszty rosną - dodaje wójt Rabeszko. - Do tego koszt obsługi, administracji, konserwatora. Rocznie to 800 tys. zł. Pensja nauczyciela nie różni się czy ma w klasie 5 czy 30 uczniów. A jeszcze gdy ma mniej godzin i zarobi mniej niż gwarantuje karta to gmina musi mu na koniec roku wyrównać, za to, czego nie przepracował. Nie stać nas tyle dokładać. Musimy zlikwidować sześć etatów w Wabczu.

  Chce, by rodzice najmłodszych mieli komfort nie dowożenia pociech do innych placówek. Pozostałe będzie zabierał autobus, który jeździ w te strony.

  - Obecnie w klasach I-VIII (bez II, bo nie było dzieci w tym roczniku) uczy się 42 uczniów - liczy wójt. - W tym obwodzie w roczników 2004-2011 jest 73 dzieci. „Wyemigrowało” więc 31 dzieci - rodzice wożą do innych szkół. W rocznikach 2013-18 będzie 45 dzieci. Ile z tego trafi doWabcza? Patrząc proporcjonalnie do obecnych statystyk - ponad 20. Ilu w klasie może 5? Klasy korepetycyjne uczeń traktowany indywidualnie nie poradzi sobie na dalszym etapie edukacji, gdzie nauczyciel czas dzieli na 30 uczniów.

  Ile kosztowało dziecko w szkołach gminy? W 2016 w Wab-czu - 18,5 tys. zł, w innych - 10-11 tys. zł; 2017 - 21 tys. zł w Wabczu, 12-13 tys. zł w innych; 2018- 23 tys. zł w Wabczu, 13,4-14,9 tys. zł w innych (ale w innych - z kosztami dowozu). Koszt utrzymania szkoły w Wabczu to 967 tys. zł, a wynagrodzenia to aż 830 tys. zł!

  Uchwałę intencyjną w sprawie zmniejszenia liczby oddziałów przegłosują rajcy. W czwartek wójt spotka się z rodzicami. Mówi, iż mogą założyć stowarzyszenie i szkołę społeczną.
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej