Ba, może ci nawet wręczyć takie świadectwo, jakiego nikt inny w Polsce nie ma. Firmy komputerowe proponują szkołom specjalne oprogramowania do drukowania cenzurek. W szkołach jednak nie ma zachwytu, dyrektorzy zachodzą w głowę, czy w ogóle można samemu drukować takie dokumenty?
- Można - twierdzi ministerstwo edukacji.
- Szkoły mają prawo wydawać świadectwa według własnego wzoru, ale wcześniej ten wzór musi zatwierdzić kurator oświaty - tłumaczy Anna Zawisza, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej w MENiS.
Jeśli szkoła nie ma pomysłu na własny wzór, może wydrukować świadectwo tradycyjne, zgodne ze wzorem określonym w ministerialnym rozporządzeniu. Na stronie internetowej MENiS jest podpowiedź, jak to zrobić: na papier pokryty siatką ozdobną - giloszem i mikrodrukiem nanosi się wszystkie elementy blankietu świadectwa i wypełnia je pismem komputerowym.
Uwaga, z programów komputerowych nie można korzystać przygotowując świadectwa dojrzałości. Te druki oznacza się serią i numerem ustalanym przez ministra oświaty. Prawo do dysponowania tymi numerami mają tylko producenci kompletnych druków świadectw dojrzałości.
Szkoła wydrukuje
(go)
Nauczyciel nie musi już na świadectwie ręcznie wypisywać, że dostałeś piątkę z matmy. Może ci to wydrukować.