Inowrocław. Jubileusz Gimnazjum nr 2 na os. Rabin
Słowa te padły w Gimnazjum nr 2, podczas uroczystości z okazji 25-lecia działalności szkoły na os. Rąbin w Inowrocławiu
Ciut historii
Po raz pierwszy dzwonek wezwał uczniów na lekcje w 1988 roku. Obecne Gimnazjum nr 2 było wówczas Szkołą Podstawową nr 5, największą w Inowrocławiu. W 1993 roku jej mury opuścili pierwsi absolwenci.
Na 10-lecie działalności, w 1998 roku "Piątka" doczekała się patrona. Został nim przedwojenny prezydent Inowrocławia, dr Józef Krzymiński. Rok po tej uroczystości, w związku z reformą oświaty, SP 5 przekształcono w Zespół Szkół nr 2, w którym znalazły się szkoła podstawowa i gimnazjum. Po czterech latach, w 2003 roku ZS nr 2 przekształcono w Gimnazjum nr 2, które przejęło tradycje "Piątki" i jej patrona.
Lata 2009-2010, to gruntowna modernizacja placówki. Ważny był też rok 2012. Wtedy to otwarto w "Dwójce" kompleks boisk "Orlik".
Szkołę jubilatkę odwiedzały znane osobistości. W jej murach gościli m. in. premier Hanna Suchocka oraz Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.
Gimnazjum nr 2 może poszczycić się certyfikatami. Są nimi: "Szkołą bez przemocy", "Zachowaj trzeźwy umysł", "Szkoła z prawami dziecka", "Szkoła z klasą" czy "Społecznie zaangażowana placówka".
Przez 25 lat rąbińską placówką kierowało czworo dyrektorów. Byli to: Marianna Czajkowska (1988-1992 oraz 1993-2001), Irena Olszanowska (1992-1993), Barbara Eska (2001-2004) i Ireneusz Zieliński (od 2004 roku).
Pokazali talenty
Z okazji 25-lecia bogaty materiał filmowy i program artystyczny zaprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 2. Udowodnili, że "Dwójka" jest miejscem, w którym rozwijają się przeróżne talenty. Zauważyli to goście.
- Jestem pod wrażeniem bogatego programu. Wasza szkoła jest na pewno pięknym punktem na mapie Inowrocławia. To miejsce, w którym spotyka się wspaniałych uczniów i nauczycieli - podkreślał poseł Krzysztof Brejza.
Z kolei Janusz Krzymiński, wnuk patrona szkoły, dziękował wszystkim za podtrzymywanie pamięci o jego rodzinie. Wspominał też uroczystość sprzed 25 lat, kiedy to ówczesna SP nr 5 rozpoczynała swą edukacyjna historię.
Na jubileusz przybyło sporo byłych pracowników placówki. Lata pracy w szkole przypomniała im okolicznościowa wystawa. 25 lat działalności placówki opisano też w gazetce, którą zatytułowano "Szkolny echo-kurier". Swoje wspomnienia zamieściła tam była dyrektor Marianna Czajkowska, a także absolwenci, m. in. aktor Marcin Mroziński.
Czytaj e-wydanie »