Sprawy oświatowe dominowały podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. Jeszcze przed rozpoczęciem debaty przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Wojciech Jaranowski wręczał radnym i dziennikarzom ulotki zawierające stanowisko prezydium komisji w sprawie Zespołu Szkół Technicznych.
- Stanowczo protestujemy
przeciwko planom stopniowej likwidacji tej placówki - wyjaśniał Jaranowski "Gazecie". - Projekt uchwały, przygotowanej na dzisiejszą sesję, nie przewiduje bowiem powstania w Zespole Szkół Technicznych Liceum Profilowanego, choć takie właśnie są plany wobec innych szkół technicznych w naszym mieście.
Obradom przysłuchiwał się także Donat Marszałek, pedagog szkolny z Zespołu Szkół Technicznych. _- Nasza placówka jest największa w mieście, mamy blisko tysiąc uczniów i ponad setkę nauczycieli.
Jesteśmy przygotowani
_do prowadzenia Liceum Profilowanego, dysponujemy bowiem imponującym zapleczem technicznym od pracowni komputerowych po spawalnie. Nie rozumiem dlaczego zostaliśmy pominięci i nie mówi się o utworzeniu u nas Liceum Profilowanego?
Już na początku sesji radni, dyskutując nad przyjęciem porządku obrad, przegłosowali projekt wprowadzenia uchwały dotyczącej powołania od września Liceum Profilowanego w ZST.
Placówka mieścić się będzie w dotychczasowych pomieszczeniach Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Ogniowej i rozpocznie działalność już od 1 września tego roku.
Zmian będzie jednak więcej.
Dotychczasowe szkoły ponadpodstawowe zostają przekształcone w placówki o charakterze ponadgimnazjalnym. Niektóre placówki, jak Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych i przedszkole nr 23 ulegają likwidacji.
W innych planuje się zmiany wewnętrzne, na przykład od 31 sierpnia ulegną likwidacji pięcioletnie Technikum Mechaniczne, pięcioletnie Technikum Ochrony Środowiska, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Technikum Mechaniczne dla Dorosłych, wchodzące dotychczas w skład Zespołu Szkół Mechanicznych.
**
