W nagrodę: mikroskop, lornetki, mikrofony
- To niewątpliwie ogromny powód do satysfakcji - przyznaje Stanisław Raginiak z Urzędu Gminy w Grucie. - Tym większy, że - jak podkreślił Mirosław Głogowski, prowadzący uroczystość redaktor "Łowca Polskiego", gmina Gruta ze swoimi osiągnięciami uplasowała się na drugim miejscu w kraju. "Jesteście arcymistrzami", dodał dziennikarz, który wyraził chęć odwiedzenia gm. Gruta.
Wyróżnione szkoły otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe (m.in. mikroskop, lornetki, mikrofony bezprzewodowe). Zasługa to przede wszystkim uczniów, że tak ambitnie i pracowicie uczestniczą w tym przedsięwzięciu.
Nie byłoby sukcesów bez nauczycielek-koordynatorek. W Nicwałdzie program realizowany był pod opieką Agnieszki Piątkowskiej. W Boguszewie zajęły się nim Agnieszka Wolska i Aldona Szczapińska, a w przedszkolu Beata Chyła, która dodatkowo otrzymała od organizatorów medal za piękne, plastyczne wykonanie sprawozdania. Każdy z uczestników musiał je przesłać jurorom.
- Sukces szkół i przedszkola byłby niemożliwy, gdyby nie współpraca z Kołem Łowieckim "Sokół" z Grudziądza, do którego należą nasi myśliwi Sławomir Chyła i Krzysztof Kopczyński, który pełni funkcję łowczego. Prezesem koła jest Witold Tęgowski. Pracę nauczycielek i ich podopiecznych wspiera, i im pomaga, Janina Arczykowska-Gościak.
Wszyscy myśliwi-koordynatorzy uczestniczyli w uroczystości.
Feta, połączona z wręczeniem nagród i upominków odbyła się w domu kultury w Człuchowie, do którego zaproszeni zostali laureaci z trzech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Delegacja z Gruty dotarła autokarem, opłaconym przez Urząd Gminy.
Impreza przygotowana była na piątkę. Organizatorzy zafundowali wszystkim gościom obiad. Zakończony tak pomyślnie konkurs dotyczył aktywnej edukacji ekologicznej. Była to już VIII edycja.
Akcję organizuje i pilotuje miesięcznik "Łowiec Polski" wspólnie z Polskim Związkiem Łowieckim. Program "Ożywić pola" zakłada między innymi tworzenie remiz Związkiem Łowieckim. Program "Ożywić pola" zakłada między innymi tworzenie remiz śródpolnych i pielęgnację nasadzeń. W "Roku trznadla" ważnym elementem były obserwacje tych ptaków i innych gatunków środowiska polnego.
Podobne do człuchowskiej uroczystości odbyły się w Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.
"Rok bażanta" (marzec 2015-czerwiec 2016), to kolejny etap realizacji programu "Ożywić pola".
Czytaj e-wydanie »