Dokonało się. Szkoły z kilkudziesięcioletnimi tradycjami, wychowujące kilka pokoleń mieszkańców gminy Gruta przestają istnieć jako publiczne od września 2025 roku. Uchwały w sprawie zamknięcia podstawówek zostały wywołane na sesji nadzwyczajnej w czwartek, 16 stycznia.
"To cios w serce naszej małej ojczyzny"
„Bezboleśnie” poszło jeśli chodzi o SP w Słupie. Nikt nie zabrał głosu w jej obronie. Stosunkiem głosów 11 „za”, 1 „przeciw” i 1 „wstrzymujący” placówkę zlikwidowano.
Najdłuższa dyskusja dotyczyła SP w Plemiętach. Zanim doszło do głosowania, do grona radnych zwróciła się ich radna Agnieszka Abramek: - Likwidacja szkoły to cios w serce naszej małej ojczyzny. To fundamentalna decyzja, która wpłynie nie tylko na edukację naszych dzieci, ale na całą naszą społeczność, dlatego proszę radnych o szczególną rozwagę.
Radna Abramek poinformowała podczas sesji, że istnieje alternatywa, która może pozwolić na zachowanie szkoły i dać jej szansę na rozwój. - Mówię o Stowarzyszeniu „Korzenie i Skrzydła Plemiąt”, które jest gotowe poprowadzić szkołę jeśli gmina Gruta na mocy porozumienia przekaże placówkę stowarzyszeniu, a nie ją zlikwiduje - kontynuowała radna Abramek. I pytała: - Dlaczego wójt forsuje likwidację?!
Ponadto radna Abramek dodała, że uchwała intencyjna podjęta przez radnych w listopadzie ub. roku w sprawie wyrażenia zgody na likwidację szkół została zaskarżona.
Warto to sobie przypomnieć:
Wójt gminy Gruta Waldemar Kurkowski, wyjaśniał, że jest gotowy nadal wspierać szkoły, ale prowadzone przez stowarzyszenia w formie niepublicznej, a do takiej formalnie jest potrzebna najpierw likwidacja. - Propozycja radnej Abramek dotyczy formy publicznej. A na to mojej zgody nie ma, gdyż wiąże się z innym finansowaniem - wyjaśniał wójt Kurkowski.
Szkoły prowadzone przez stowarzyszenia w formie niepublicznej otrzymuję subwencję na ucznia, którą dostałby samorząd, ale bez konieczności dopłacania z kasy gminy na pozostałe wydatki związane z funkcjonowaniem podstawówki. O to już musiałoby zatroszczyć się stowarzyszenie.
W ocenie wójta Kurkowskiego trzy szkoły nie miały racji bytu, co wynika m.in. ze spadku urodzeń i wiązałoby się z dokładaniem sporych środków. Jak informował wójt Kurkowski jesienią ub. roku na łamach „Pomorskiej” w roku szkolnym 2023/2024 samorząd dołożył do trzech szkół w sumie ponad 2, 1 mln zł.
Na 13 radnych, 11 było „za” likwidacją SP w Plemiętach, a 2 „przeciw”. Jeśli chodzi o SP w Boguszewie, o którą rodzice toczyli największą walkę, to 8 radnych poparło likwidację, 4 było „przeciw”, a 1 „wstrzymał się”.
"Likwidacja szkoły do ograniczenie wspólnoty i rozwoju wsi"
Radna Justyna Piotrowska przed głosowaniem przekonywała: - Podejmując decyzję o likwidacji - radni - doprowadzicie do ograniczenia wspólnoty i rozwoju naszej wsi. Szkoła to serce naszej wsi.
Do głosu została dopuszczona też Paulina Masny, rodzic ucznia w SP Boguszewie: - Jesteśmy zmuszeni do założenia stowarzyszenia, żeby ocalić naszą szkołę i to zrobimy. Próbuje się zamknąć szkołę z dobrymi wynikami i przenieść dzieci do szkoły z gorszymi wynikami (przyp. red. SP w Grucie). Trudno to zrozumieć!
Likwidację trzech szkół pozytywnie zaopiniowało kuratorium oświaty.
Wójt Waldemar Kurkowski po sesji opublikował komunikat. Jego treść prezentujemy poniżej.

