W powiecie są dwa zespoły szkół zawodowych - w Radziejowie i Przemystce oraz społeczna szkoła zawodowa w Piotrkowie Kuj. Specjalności zawodowe dostosowane są tu do zainteresowań młodych ludzi oraz do możliwości rynku pracy.
- Zależy nam, by kierunki i standardy kształcenia zawodowego odpowiadały potrzebom rynku pracy, by kończący naszą szkołę młodzi ludzie znali swój fach i wiedzieli, czego oczekują od nich pracodawcy - mówi Arkadiusz Włodarski, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych.
Zgodnie z tym w „Mechaniku” pojawiły się różne rodzaje szkół, takich jak: zawodowa, technikum i liceum - o różnej specjalności - od ślusarza i kucharza, mechanika, technika robót wykończeniowych, po technologa żywienia zbiorowego i logistyka w klasie mundurowej oraz budowlańca.
ZOBACZ KONIECZNIE: Tyle zarabiają żołnierze, policjanci, prokuratorzy i strażnicy! [stawki]
Wielką popularnością cieszą się klasy mundurowe z profilem wojskowym i policyjnym. Zainteresowanie tym wykazują nie tylko chłopcy, ale też dziewczęta. W klasach mundurowych jest ich prawie tyle samo, co chłopców. A dla potwierdzenia tego, że dawne stereotypy już nie obowiązują dodajmy, że w klasie o specjalności fryzjerskiej są też chłopcy.
„Mechanik” jest szkołą z dobrą bazą i ciekawymi projektami edukacyjnymi, które wciąż trzeba rozwijać i uatrakcyjniać. Dyrekcja stara się więc o dotacje unijne na ich realizację.