Rozpoczął się kolejny etap pomocy w ramach 21. edycji Szlachetnej Paczki. W sobotę, 13 listopada, otwarta została baza rodzin. W powiecie sępoleńskim znalazło się ich około 60. To oznacza, że zapotrzebowanie jest większe niż w ubiegłych latach. W poprzednim roku pomoc trafiła do ponad 40 rodzin.
Baza rodzin otwarta
W każdym powiecie akcję koordynują wolontariusze. To oni wyszukują rodziny, którym należy pomóc. W powiecie sępoleńskim zaangażowanych jest ich 19, którzy odwiedzili w tym roku ponad 60 rodzin.
- W tej chwili jesteśmy na etapie otwartej bazy rodzin. Oznacza to, że potencjalni darczyńcy mogą odwiedzić nasz rejon w systemie i sprawdzić jakie rodziny są potrzebujące i według tego, co te rodziny potrzebują, wybrać daną rodzinę i jej pomóc Na tę chwilę mamy 54 rodziny w systemie, a będzie jeszcze kilka. Niektóre rodziny odwiedziliśmy bez wpisywania do systemu – mówi Robert Czerechowski, lider rejonu Sępólno Krajeńskie.
Wsparcie w ramach Szlachetnej Paczki kierowane jest najczęściej do osób, które nawet nie upominają się o nie. Nierzadko bywa tak, że wręcz wstydzą się swojego ubóstwa lub trudnej sytuacji rodzinnej. Wolontariusze po rozeznaniu potrzeb każdej z rodzin, starają się pozyskać sponsorów, którzy są skłonni zorganizować zakupy do przygotowywanej paczki. Jak przyznaje Robert Czerechowski znalazło się już 17 darczyńców. I to w dwa dni!
Wolontariusze mają pod opieką przede wszystkim osoby starsze i niepełnosprawne oraz rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Te osoby potrzebują nierzadko podstawowych rzeczy jak żywność, środki czystości, sprzęt AGD, meble, ale też opał, odzież zimową przed zbliżającą się zimą, a także sprzęt rehabilitacyjny. W tym roku, jak przyznają osoby zaangażowane w akcję, dużo starszych i schorowanych osób potrzebuje właśnie opału na zimę. Pomocy wymagają również dotknięci skutkami nawałnicy.
Jak zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki?
Przy każdej z rodzin, która znalazła się w bazie, są wymienione konkretne potrzeby kluczowe i dodatkowe. Darczyńca powinien właśnie te konkretne rzeczy umieścić w paczce. Aby pomóc należy wybrać rodzinę, zapoznać się z jej historią oraz potrzebami i skompletować niezbędne rzeczy. Zebrane produkty należy zapakować w mocne kartony i ozdobny papier, bo w końcu to przecież prezent! Baza rodzin znajduje się na stronie szlachetnapaczka.pl. Wolontariusz opiekujący się wybraną przez darczyńcę rodziną skontaktuje się z nim.
W Sępólnie Krajeńskim wyznaczonym magazynem dostarczenia paczki jest Centrum Aktywności Społecznej, w Więcborku to miejscowe liceum ogólnokształcące. Wszystkie prezenty trafią do rodzin w „weekend cudów”, 11 i 12 grudnia. To właśnie finał Szlachetnej Paczki.
- Wraz z darczyńcami jedziemy do rodzin i przekazujemy im rzeczy, o których one marzą. Dlatego nazywamy to weekendem cudów, ponieważ dzieją się rzeczy pełne dobra, pełne radości i szczęścia. Czasami łzy płyną po policzkach z tego wszystkiego, czego doświadczamy, będąc właściwie tylko przekaźnikami tej dobrej pomocy – podkreśla lider rejonu sępoleńskiego.
Szlachetna Paczka – istotna pomoc materialna i mentalna
Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja pomocowa oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. Organizowana jest we współpracy między innymi z ośrodkami pomocy społecznej. Nierzadko włączają się też inne instytucje i firmy. Darczyńcami są też osoby prywatne. Od 2001 roku osobom ubogim, chorym lub w szczególnie trudnej sytuacji rodzinnej przygotowywane są paczki zawierające najbardziej potrzebne im produkty, sprzęty lub odzież. Istotą Szlachetnej Paczki jest organizowanie pomocy dla osób faktycznie jej potrzebującej. Na darczyńców z pewnością nie mogą liczyć osoby, które mają problem z nałogami, roszczeniowe lub ukrywające swoją prawdziwą sytuację materialną.
