W tym roku więcej, bo aż 49 paczek rozdano w powiecie świeckim. Wcześniej wolontariusze odwiedzili 69 rodzin w tym powiecie.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku, który udało nam się osiągnąć w tym roku. A liczby robią wrażenie. W powiecie świeckim paczki przygotowywały 1444 osoby, a łączna wartość podarunków wyniosła 136,5 tys. zł - podsumowuje Janusz Michał Sienek, lider „Szlachetnej paczki” w Świeciu.
Pomogli strażacy, harcerze i przedstawiciele samorządu
Oprócz mieszkańców, w akcję włączyli się też przedstawiciele świeckiego samorządu, klubów sportowych oraz stowarzyszeń.
- Nie chciałbym kogoś pominąć, ale paczki przygotował m.in.: Urząd Miejski, MOPS, Klub Sportowy Wda, firma Bart, Szkoła Podstawowa nr 1, a także stowarzyszenie biegaczy, harcerze oraz strażacy. Szkoda tylko, że nie udało się namówić policjantów - tłumaczy Janusz Michał Sienek.
Strażacy Ochotnicy z Przechowa na potrzeby akcji udostępnili remizę, a druhowie z Szembruka samochód, którym w weekend dostarczano paczki potrzebującym. Jakie były reakcje obdarowanych?
- Jeśli miałbym posługiwać się procentami, to 90 procent osób płakało. Pozostałe dziesięć procent przeżyło szok, który blokował im łzy wzruszenia - odpowiada Janusz Michał Sienek.
Grudziądzanie też chętnie pomagali
W Grudziądzu natomiast przygotowano 23 „Szlachetne Paczki”. - Były one kompletne. Niczego nie brakowało - mówi Piotr Rohde, lider „Szlachetnej paczki” w Grudziądzu. - Akcja przebiegła sprawnie. Cieszy to, że żadna ze wskazanych przez wolontariuszy rodzin nie pozostała bez podarunku - dodaje.
Kto zatem włączył się w akcję w Grudziądzu?
- Paczki przygotowywały m.in.: Kluby Olimpia i GKM, Zespół Szkół Gastronomi-czno-Hotelarskich, Zespół Szkół Mechanicznych oraz szkoła w Grucie - wylicza Piotr Rhode. I dodaje: - Cieszy mnie fakt, że darczyńcy, których wymieniłem, są z nami od lat i byli także w tym roku - dodaje.
Przypomnijmy, że w Grudziądzu, jak co roku magazynem „Szlachetnej paczki” była marina.
- To bardzo „wygodne” miejsce na organizację tej akcji. Nie ma schodów, a dojście i dojazd jest bardzo łatwy - uzupełnia Piotr Rohde.
Statystyki akcji robią wrażenie
Imponująco wyglądają ogólnopolskie statystyki akcji, która zorganizowana została po raz 19. Pomoc otrzymało ponad 14,5 tys. rodzin, a łączna wartość paczek to ponad 45 milionów złotych!
Przypomnijmy, że rodziny, które otrzymują pomoc w ramach „Szlachetnej paczki” są weryfikowane przez wolontariuszy sprawdzających ich sytuację materialną i tworzących listy potrzeb. Dopiero po pozytywnej weryfikacji rodziny umieszczane są w bazie udostępnianej w internecie i przeglądanej przez darczyńców.
Na listach potrzeb znajdują się najczęściej żywność, środki czystości, a także opał, odzież. Czasem potrzebny jest sprzęt AGD i meble.
