Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Grudziądzu przygotowuje się do przekształcenia w zakaźny. W planie m.in.: ewakuacja pacjentów, koronawirusowy SOR

PA
Budynek, gdzie mieściła się jeszcze kilka miesięcy temu pulmonologia będzie służył jako pierwszy do przyjmowania pacjentów z koronawirusem. Kolejno będzie wyłączany, w miarę potrzeb, budynek główny szpitala do opieki nad zakażonymi.
Budynek, gdzie mieściła się jeszcze kilka miesięcy temu pulmonologia będzie służył jako pierwszy do przyjmowania pacjentów z koronawirusem. Kolejno będzie wyłączany, w miarę potrzeb, budynek główny szpitala do opieki nad zakażonymi. Aleksandra Pasis
W szpitalu w Grudziądzu trwają intensywne prace nad przekształceniem lecznicy w zakaźną. Jednak szpitalne poradnie specjalistyczne, przychodnia zdrowia, kompleks pediatryczny oraz nocna i świąteczna opieka medyczna mają funkcjonować normalnie. Natomiast w oddziałach mają być leczone tylko osoby zakażone koronawirusem. Co to oznacza dla obecnych pacjentów, mieszkańców i personelu?

W tej chwili na szpitalnych oddziałach przebywa około 600. pacjentów. Ci, których można, zostaną wypisywani, ci którzy wymagają dalszej hospitalizacji zostaną rozwiezieni do innych, ościennych szpitali. Na razie nie wiadomo dokąd. Akcja ewakuacyjna - jak zapowiada Maciej Hoppe, dyrektor szpitala w Grudziądzu - może rozpocząć się już w weekend i być wspierana przez służby wojewody. - Będziemy starali się też zapewnić pomoc psychologiczną dla pacjentów, gdyż rozumiemy że dla nich też może być to kryzysowa sytuacja - mówi szef grudziądzkiej lecznicy.

CZYTAJ: 13-letnia dziewczynka i jej tata z Grudziądza w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy. Czekają na wyniki testów

Rozlokowanie pacjentów do innych placówek medycznych i wypisy są podyktowane tym, że szpital ma zmienić swój profil działalności na zakaźny tzw. jednoimienny. Chodzi o to, że do Grudziądza z całego województwa będą trafiały osoby zakażone koronawirusem i dodatkowo wymagające specjalistycznego leczenia na oddziałach szpitalnych. W związku z tym, większość "Biegańskiego" zostanie dedykowana dla tych pacjentów. Na takie zabezpieczenie potrzeba 500, a docelowo nawet około 1 tys. łóżek.

Przekształcanie ma odbywać się etapowo, w miarę zapotrzebowania. Co już jest pewne?

* Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie tzw. koronawirusową izbą przyjęć
* Pierwszym budynkiem, który będzie gotowy do przyjęcia zarażonych koronawirusem będzie obiekt gdzie obecnie znajduje się przychodnia zdrowia i zakład opiekuńczo - leczniczy [wcześniej znajdowała się tu pulmonologia]
* Nadal mają działać poradnie specjalistyczne i przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej, a wraz z nią władze szpitala chcą także utrzymać nocną i świąteczną opiekę zdrowotną [te dwie będą miały nowe lokalizacje, gdy będą znane - poinformujemy]
* Na razie kompleks pediatryczny zostaje w nienaruszonym stanie i strukturze
* Kobiety, które mają wyznaczone w najbliższym czasie terminy porodów, mają szukać innych szpitali by urodzić
* Odwołane są planowe zabiegi

Dyrekcja uspokaja, że zostanie także wydzielony jeden budynek z izbą przyjęć dla pacjentów wymagających natychmiastowej, specjalistycznej pomocy medycznej, czyli tzw. na "ostro", ale nie zarażonych koronawirusem. - Nikogo nie zostawimy bez pomocy w nagłych przypadkach. Proszę nam zaufać. W budynku o wieloprofilowym statusie przygotujemy optymalną ilość miejsc. Będzie tu część zabiegowa i nie zabiegowa. Te przypadki, które będą wymagały zaopatrzenia i dłuższej hospitalizacji, a ich stan zdrowia będzie pozwalał na transport, po udzieleniu niezbędnej pomocy, będą przewożeni do innych szpitali. Ci pacjenci, którzy nie będą mogli być transportowani zostaną w tym obiekcie tak długo jak będzie potrzeba - wyjaśnia Maciej Hoppe.

Patrole medyczne będą segregować pacjentów

Wejścia do szpitala zostaną zamknięte. Przy budynku psychiatrii będą patrole medyczne, które będą dokonywały segregacji pacjentów, aby nikt niepożądany nie przemieszczał się po oddziałach, korytarzach, windach. Otwarte będą tylko drzwi do poradni specjalistycznych, a przejścia z nich na pozostałe obiekty szpitalne zostaną odcięte.

Władze lecznicy zapewniają też, że starają się pozyskać odzież ochronną dla personelu. - Oczekujemy też na dwie nowe karetki. Jesteśmy też w procesie budowy oddziału intensywnej opieki medycznej - mówi Maciej Hoppe. - Dołączył do nas także specjalista z zakresu chorób zakaźnych, doktor Sławomir Buczek.

CZYTAJ TEŻ: PKS Bydgoszcz zawiesza kursowanie autobusów w niedziele. Jak Grudziądz?

Dodajmy, że póki co ani w Grudziądzu, ani w powiecie, a nawet województwie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem. Szpitale zakaźne mają być w gotowości od poniedziałku. Decyzję o przeprofilowaniu szpitala podjął - jak przekonywał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza - minister zdrowia po konsultacji z wojewodą.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska