
Szpital w Grudziądzu od lat boryka się z kolosalnym długiem! W pierwszym kwartale 2022 roku znalazł się na czwartym miejscu pod względem najbardziej zadłużonych szpitali.

Andrzej Witkowski, radny PiS-u który poparł program naprawczy: - Mówimy o szpitalu budowanym z kredytów. Z potężnych długów pobudowaliśmy szpital który jest w tej chwili balastem dla miasta kłopotem dla nas wszystkich. Dobrze że on istnieje, jest piękny i potrzebny. Ale to jest szpital którego tak naprawdę nie ma, to jest wirtualny szpital bo jest w rękach nie naszych, on jest własnością wierzycieli. Nasza rolą jako radnych jest nie kłócić się w tej chwili, nie szukać drobnych oszczędności bo to nie ma sensu, tylko wspólnym frontem i w porozumieniu w imię dobra społecznego rozmawiać z rządem. Pieniądze są tam: w rządzie. Sytuacja jest wyjątkowa ekonomiczna w skali globalnej, borykamy się z kryzysem energetycznym, cywilizacyjnym, moralności. Powinniśmy dać przykład i mówić jednym głosem poprzez uchwalenie programu naprawczego ponad podziałami. Działajmy na rzecz naszej społeczności.

Andrzej Wiśniewski, radny PiS jako jedyny zagłosował przeciwko. Co powiedział?
"To co stało się z grudziądzkim szpitalem w ciągu ostatnich trzech lat w moim odczuciu to "teatr iluzji". Na początku obecnej kadencji szpital miał duże problemy finansowe, był ogromnie zadłużony na skutek niekontrolowanej działalności inwestycyjnej w latach 2010-2014 i późniejszej polityki finansowej organu prowadzącego, ale mimo tego trzy lata temu szpital był nowoczesny, dobrze wyposażony składający się z 41 oddziałów i miał dobry kontrakt. Dziś mieszkańcy odczuwają drastyczne pogorszenie opieki szpitalnej! Na to złożyły się dwa kluczowe elementy: prezydent nie miał pomysłu od samego początku na rozwiązanie problemów szpitala i potraktowanie pandemii jako usprawiedliwienie do podejmowania pozornych działań. Grudziądzki szpital był ostatnim, który się nadawał do roli jednoimiennego! Pozbawienie mieszkańców w ciągu jednego dnia lecznictwa szpitalnego, specjalistycznego było skandalem! W tej fikcji, która trwa nadal nie wolno dalej uczestniczyć. Pod takim programem, po doświadczeniach "teatru iluzji" z jakim mamy do czynienia od trzech lat, nie podpiszę się.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza odpowiedział radnemu Wiśniewskiemu: - Pomija pan w ogóle aspekty systemowe. Sam minister zdrowia podkreśla, że bez rozwiązań systemowych nie uratujemy szpitali. Przyjęcie programu naprawczego jest szansą na zdobycie finansowania, to kierunek działań jakie chcemy podejmować aby ratować lecznicę. Czy je otrzymamy? Nie wiem tego.