Co za tym przemawia? W piśmie Rady Ordynatorów czytamy m.in. „Dalsze zwiększanie ilości łóżek zakaźnych stworzy sytuację, w której niemożliwe stanie się leczenie szpitalne mieszkańców miasta i Gminy Grudziądz w części niezakaźnej oraz spowoduje zamknięcie poradni specjalistycznych czyli ponowne przekształcenie szpitala w jednoimienny ze wszystkimi tego konsekwencjami. W żadnym razie nie chcemy do tego dopuścić. Myślimy, że podobne zdanie mają mieszkańcy”.
Obecnie decyzją Mikołaja Bogdanowicza, Wojewody Kujawsko - Pomorskiego szpital grudziądzki w gotowości ma 535 łóżek „covidowych”. Według Rady Ordynatorów obecny stan kadrowy uniemożliwia pełnienie opieki nad taką dużą liczbą potencjalnych pacjentów.
Lekarze dzielą się swoimi spostrzeżeniami w piśmie: „Nie zmienia to jednak nastawienia decydentów do ciągłego zwiększania zadań nakładanych na szpital, poszerzania bazy łóżkowej, przekazywania sprzętu i aparatury celem wykazania zdolności do podejmowania działań przekraczających nasze możliwości. Nikt nie zwraca uwagi na głosy mówiące o braku możliwości zabezpieczenia tych stanowisk, ryzyku związanym z niedoborem wyspecjalizowanej kadry medycznej”.
Ordynatorzy obawiają, się że ewentualne, ponowne przekształcenie szpitala w jednoimienny spowoduje powtórny odpływ pracowników, których i tak już brakuje. A spora część jest zakażona koronawirusem.
Terminowe wypłacanie wynagrodzeń pod znakiem zapytania
Niepokój lekarzy budzi także sprawa terminowych wypłat wynagrodzeń. Zauważają bowiem, że mimo ustaw „covidowych” dotyczących wielu regulacji dla szpitali walczących z pandemią, nie ochroniono środków finansowych przeznaczonych na walkę z pandemią przed komornikami.
Czytamy:„ W tej sytuacji nikt nie jest w stanie zapewnić nas, że otrzymamy wypłaty terminowo, że szpital zakupi niezbędne leki, materiały oraz usługi”.
Ordynatorzy ponadto podnoszą w piśmie, że nieprzychylnym dla „Biegańskiego” jest marszałek Piotr Całbecki. Twierdzą, że z informacji przekazywanych przez dyrekcję, wynika że marszałek nie wywiązuje się z postanowień zawartych w umowach o przekazywaniu środków na realizację zadań związanych ze zwalczaniem pandemii.
W podsumowaniu lekarze domagają, aby poruszone przez nich kwestie zostały jak najszybciej wyjaśnione medykom oraz mieszkańcom przez władze samorządowe i województwa.
Radni ponad podziałami murem stanęli za medykami z Grudziądza
Stanowisko Rady Ordynatorów stanowi załącznik do uchwały Rady Miejskiej Grudziądza dotyczącej przyjęcia tegoż stanowiska i zobowiązuje prezydenta Glamowskiego do przekazania tego aktu prawa miejscowego: Premierowi RP, Ministrowi Zdrowia, wojewodzie i marszałkowi.
Do uchwały dołączono także załącznik ze stanowiskiem Rady Miejskiej Grudziądza, która ponad podziałami podkreśla, że solidaryzuje się i w pełni popiera stanowisko Rady Ordynatorów oraz apeluje do wyżej wymienionych adresatów o „podjęcie stosownych i koniecznych działań uwzględniających postulaty kadry medycznej”.
Za przyjęciem uchwały zagłosowało 21 radnych.
