Nowy oddział ortopedii w Nakle
Pacjenci z urazami ortopedycznymi, którzy do tej pory byli odsyłani do Bydgoszczy, znajdą teraz pomoc w nakielskiej lecznicy.
- W tej chwili na miejscu zaopatrujemy m.in. obrażenia ścięgien, izolowane, zamknięte obrażenia kończyn, a także obrażenia otwarte kończyn, ale bez uszkodzenia dużych naczyń i nerwów. Bo w takich przypadkach potrzebna jest neurochirurgia - informowała media w przeddzień uroczystości Karolina Welka, prezes Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie.
Pacjenci po wypadkach komunikacyjnych, z obrażeniami wielonarządowymi, nadal będą zaopatrywani poza Nakłem, w centrach urazowych. Bo w nakielskiej lecznicy nie ma oddziału ratunkowego, ani centrum urazowego. OIOM-u też nie ma. Jest stanowisko intensywnej terapii, ale przeznaczone dla pacjentów szpitala. Osoby po wypadkach, z ciężkimi urazami, będą nadal kierowane do innych placówek.
- W miarę rozwoju oddziału ortopedycznego w Nakle zakres świadczeń na pewno będzie coraz większy - zapewniała jednak z optymizmem prezes Welka dodając, że w tej chwili także czynna jest codziennie w Nakle poradnia ortopedyczna. Można skorzystać z konsultacji. A na oddziale ortopedycznym szpitala ortopeda, przynajmniej jeden, jest codziennie w godz. 7-15.
Zamysł utworzenia w Nakle oddziału ortopedycznego powstał w ubr. Zrezygnowano z rozbudowy, bo szpital cały czas dostosowywany jest do obowiązujących wymogów. Postawiono na przekształcenie istniejących już oddziałów. Padło na ginekologię, co wywołało w Nakle protesty.
-Pierwszego kwietnia połączyliśmy oddział ginekologiczny w Nakle i w Szubinie. Było wiele kontrowersji, że Nakło traci ginekologię, ale w tej chwili panie z Nakła znajdują opiekę w Szubinie. Nie ma żadnych uwag - zapewnia Karolina Welka.
Szpital rozpoczął wówczas walkę o nowy oddział w Nakle. Po rozmowach z wojewódzkim konsultantem do spraw ortopedii wystąpiono z wnioskiem do NFZ. Wniosek wystosowało też Starostwo Powiatowe w Nakle. - Walczyliśmy wspólnie - przyznają dziś władze szpitala. I skutecznie, bo NFZ ogłosił konkurs dla powiatu nakielskiego na oddział ortopedyczny. - Wystartowaliśmy w tym konkursie i 16 października stał się on faktem - informuje prezes Welka.
Nowy oddział jest 12-łóżkowy. Do końca roku kontrakt opiewa na 390 tys. zł. To około 3 tys. punktów miesięcznie. O tyle jednak punktów uszczuplony został kontrakt oddziału chirurgii w Nakle. W szpitalu zapewniają jednak, że nie jest to dla pacjentów znaczący uszczerbek. - Mamy drugi oddział chirurgii w Szubinie - słyszymy.
Oddział ortopedyczny w Nakle prowadzi dr Małgorzata Puchała, specjalista z ortopedii i traumatologii. Wczoraj było oficjalne otwarcie. O poświęcenie poproszono ks. Bogumiła Stachowiaka.
Czytaj e-wydanie »