Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Wąbrzeźnie zostanie wyremontowany - to już pewne! Znamy szczegóły. Mamy też zdjęcia budynków szpitala przed remontem

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Budynek laboratorium, diagnostyki i rehabilitacji oraz budynek poradni specjalistycznych Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie doczekają się m.in. wymiany okien i drzwi, ocieplenia ścian i dachu, a także wymiany grzejników
Budynek laboratorium, diagnostyki i rehabilitacji oraz budynek poradni specjalistycznych Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie doczekają się m.in. wymiany okien i drzwi, ocieplenia ścian i dachu, a także wymiany grzejników Karina Knorps-Tuszyńska
1 lipca podpisano umowę na wykonanie termomodernizacji w dwóch budynkach szpitala w Wąbrzeźnie, czyli w budynku laboratorium, diagnostyki i rehabilitacji oraz w budynku poradni specjalistycznych. Zgodnie z zapisami tej umowy, prace budowlane zostaną zakończone w ciągu najbliższych 5 miesięcy.

Przypomnijmy, że budynek laboratorium, diagnostyki i rehabilitacji oraz budynek poradni specjalistycznych będą miały ocieplone ściany i dach, wymienione zostaną w nich okna i drzwi, zmodernizowane instalacje ciepłej wody i systemu grzewczego centralnego ogrzewania, zamontowane zostaną także nowe grzejniki i w każdym pomieszczeniu wymienione zostanie oświetlenie na energooszczędne typu LED. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy tutaj. W budynku, w którym jest dziś laboratorium, diagnostyka i rehabilitacja usunięty, a następnie zutylizowany zostanie szkodliwy azbest znajdujący się obecnie na dachu. Zamiast niego pojawi się nowe pokrycie tego dachu. Budynek poradni specjalistycznych nie ma już azbestu, ale także doczeka się poprawienia dachu.

Po termomodernizacji szpital w Wąbrzeźnie ma zaoszczędzić, a pacjenci i pracownicy mają czuć się bardziej komfortowo

Jak mówi nam Przemysław Leśniewski, prezes Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie, szpital liczy dzięki remontowi na poprawę warunków w szpitalu dla pacjentów, ale także dla pracowników. Do tej pory, zwłaszcza zimą, z uwagi na chłód, medycy swoją uwagę poświęcali nie tylko obowiązkom służbowym i pacjentowi, ale musieli także skupiać się na uszczelnianiu okien kocami. Często narzekali, że wieje im w plecy wiatr.

- Obecnie okna są bardzo nieszczelne, przepuszczające wiatr, wodę, zimno

- mówi prezes Przemysław Leśniewski.

W zatrzymaniu ciepła nie pomagały już żadne uszczelki. Prezes szpitala liczy także, że z kolei latem po termomodernizacji budynki będą się wolniej nagrzewały.

Trwa głosowanie...

Czy chodzisz do lekarzy-specjalistów w ramach NFZ czy prywatnie?

Jak dodaje prezes Przemysław Leśniewski, z termomodernizacji szczególnie cieszą się m.in. pracownicy rehabilitacji, bo zimą wiał im przez okna wiatr, ale także pacjenci, którzy korzystają z rehabilitacji. Ci bowiem najczęściej do rehabilitacji muszą się rozbierać, przez co było im jeszcze zimniej. A Przemysław Leśniewski zaznacza, że zależy im na komforcie pacjentów i pracowników.

- Po termomodernizacji będą właściwe warunki do rehabilitacji i w poradni specjalistycznej, ale także godne warunki pracy dla naszego personelu

- podkreśla Przemysław Leśniewski.

Pacjenci już są zadowoleni. - Wszyscy się cieszymy - zaznacza pacjentka szpitala Wanda Beiger i podkreśla, że już teraz, po remoncie kilka lat temu budynku Izby Przyjęć, szpital wygląda lepiej.

Jak dodaje prezes Przemysław Leśniewski, liczy także, że dzięki termomodernizacji zmniejszą się koszty zużycia energii cieplnej na ogrzanie pomieszczeń, energii elektrycznej, ale także poprawie ulegnie to, co obecnie bardzo razi, czyli estetyka tych budynków z zewnątrz. - Dziś niezbyt ładnie wygląda - mówi nam Przemysław Leśniewski i dodaje, że planowany już wkrótce remont obejmuje właśnie m.in. zadbanie o wygląd szpitala dzięki wymianie elewacji tych budynków i nadaniu im nowego koloru.

Podpisano umowę na wykonanie remontu szpitala w Wąbrzeźnie

- Przeprowadzony został przetarg, w wyniku którego został wyłoniony wykonawca, akurat lokalny - mówi nam Przemysław Leśniewski. Umowę z przedstawicielem firmy "WO-BUD" Wojciech Młodziejewski z Wąbrzeźna, która wykona termomodernizację Przemysław Leśniewski, prezes Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie podpisał 1 lipca.

Jak mówi nam Przemysław Leśniewski, remont rozpocznie się już w ciągu najbliższych dni.

- Prace budowlane muszą się skończyć w ciągu 5 miesięcy od dnia podpisania umowy

- podkreśla prezes Przemysław Leśniewski.

Całkowity koszt termomodernizacji wyniesie 2 mln 108 tys. zł, z czego 80 proc. to dofinansowanie unijne, a 20 proc. to środki własne szpitala.

W kolejnej perspektywie planowany jest remont oddziału chorób wewnętrznych i oddziału chirurgiczno-ortopedycznego. Ten remont ma zostać zakończony do końca 2022 r., po zakończeniu termomodernizacji.

Zobacz zdjęcia dwóch budynków szpitala w Wąbrzeźnie (budynku laboratorium, diagnostyki i rehabilitacji oraz budynku poradni specjalistycznych) przed termomodernizacją:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska