https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzą kontrole zgodności deklaracji emisyjności budynków w całym kraju. W Bydgoszczy już takie są

Wojciech Mąka
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiada kontrole deklaracji emisyjności budynków
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiada kontrole deklaracji emisyjności budynków Dariusz Bloch
Mieszkańcy, którzy zgłosili już swoje źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) powinni spodziewać się kontroli w domach. Celem takich kontroli jest sprawdzenie, czy złożona deklaracja jest zgodna z prawdą. Jeśli nie - będą kary!

CEEB czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została powołana ustawą z dn. 28 października 2020 roku o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych przepisów. Prowadzi ją Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Głównym celem stworzenia CEEB jest poprawa jakości powietrza – zbieranie informacji o źródłach ogrzewania budynków ma pomóc w walce ze smogiem. CEEB będzie stanowić narzędzie dla organów administracji rządowej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.

Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielu (budynki jednorodzinne) lub zarządcy budynku (budynki wielorodzinne).

Kto skontroluje nasz dom?

Kontrole są spowodowane tym, że wielu właścicieli gospodarstw domowych chciało wprowadzić poprawki, a nawet wycofać złożone wcześniej deklaracje do CEEB w celu wykazania zmiany rodzaju instalacji grzewczej. Zdarzało się tak, że wprowadzane poprawki wynikły z próby nielegalnego pozyskania jednorazowego dodatku węglowego przez wnioskodawców. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi surowa kara do 5 tys. zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, urzędnik, strażnik miejski, kominiarz lub inspektor środowiska sprawdzać mają nie tylko czy wykorzystywane źródło ciepła jest w CEEB, ale także pozyskać dodatkowe informacje o domu, w którym mieszkamy. Chodzi na przykład o rok budowy, grubości ocieplenia ścian, dachu, termomodernizacji, średniej temperaturze powietrza lub rocznym zużycia paliwa.

Do tej pory w Bydgoszczy kontrolami zajmował się ekopatrol Straży Miejskiej

W samym 2021 roku bydgoski ekopatrol podczas 1775 kontroli ujawnił 368 przypadków spalania odpadów, nałożył 347 mandatów na kwotę 55.100 zł. Ponadto strażnicy skierowali 21 wniosków o ukaranie do sądu.

Od 6 listopada 2019 roku w strukturach Straży Miejskiej w Bydgoszczy rozpoczęła działalność nowa komórka, której podstawowym zadaniem są kontrole palenisk. Sześcioro strażników z grupy specjalistycznej (Ekopatrol) sprawdza paleniska pod kątem spalania odpadów oraz przestrzegania przez mieszkańców tzw. uchwały antysmogowej, która obowiązuje na terenie województwa kujawsko-pomorskiego od 1 września 2019 roku.

- Przy okazji tych kontroli sprawdzane są także deklaracje CEEB i patrol nadal będzie to robił - przyznaje Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska