Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szrotówek szczerzy kły na bydgoskie drzewa

(my)
Foliami owinięto m.in. pnie drzew w parku im. Kochanowskiego
Foliami owinięto m.in. pnie drzew w parku im. Kochanowskiego Fot. Tomasz Czachorowski
Ponad sześćset bydgoskich kasztanowców będzie w tym roku różnymi metodami chronionych przed ich największym szkodnikiem - szrotówkiem. Gmina nie zajmie się tylko drzewami stojącymi na prywatnych posesjach. Ich właściciele muszą szybko zaopatrzyć się w lepy na te niewielkie motyle.

Szrotówek kasztanowcowiaczek to trzymilimetrowy motyl z rodziny kibitnikowatych. Owady pojawiają się pod koniec kwietnia i występują do połowy września, rozwijając w tym czasie trzy do czterech generacji. Dorosłe osobniki wykluwające się z poczwarek, zimujących w niezagrabionych liściach, składają jaja wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy wgryzają się do wnętrza liści, które usychają i opadają. Drzewa, próbując odzyskać równowagę, ponownie kwitną jesienią, ale w naszych warunkach klimatycznych to jedynie je osłabia.

Bydgoszcz walczy z groźnym motylem od kilku lat. W tym roku już wiadomo, że zabezpieczonych zostanie 607 miejskich kasztanowców. - Na drzewach zawieszona została folia z klejem, testujemy też nowy środek lepiący, a w pnie kilkunastu kasztanowców wwiercono szczepionkę. Nakładamy też dyspensery, czyli pułapki z feromonami - mówi Zbigniew Pałka, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska bydgoskiego ratusza.

Jak się dowiedzieliśmy, szrotówka będą też tępić ptaki, których skrzynki lęgowe, które będą zawieszane na blisko czterystu drzewach. Larwy owadów smakują między innymi sikorom.

A co mają zrobić bydgoszczanie, którzy chcą ochronić drzewa stojące na prywatnych posesjach? Urząd oferuje im jedynie bezpłatne worki na liście, które będzie rozdawał jesienią. Teraz muszą na własny koszt zapatrzeć się w środki ochrony. Zestaw złożony z pułapki kominowej i dwóch dyspenserów feromonowych kosztuje w granicach 40 złotych. Za metr bieżący opaski lepowej o szerokości 50 centymetrów zapłacimy 12 złotych. Środków tych trzeba szukać w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

W 2005 roku zapoczątkowano w Polsce akcję "Pomóżmy kasztanowcom", którą promują Fundacja Nasza Ziemia i Clear Channel Poland. Program, który został objęty patronatem kancelarii prezydenta RP ma na celu wspieranie lokalnych inicjatyw, chroniących kasztanowce. Informacje także na stronie www.pomozmykasztanowcom.pl.

Zdaniem naukowców wystarczy dziesięć lat działania szrotówka, żeby drzewo obumarło, dla przykładu - w ciągu kilku lat w Berlinie szrotówek kasztanowcowiaczek zniszczył większość spośród 48 tysięcy kasztanowców. Szrotówek pochodzi z Macedonii, gdzie pojawił się na szerszą skalę w 1985 roku. W 1989 roku był już w Austrii, a w 1998 roku w Polsce i większości krajów Europy. Motyle oraz liście z larwami przenoszone są głównie przez transport samochodowy. Zauważono bowiem, że owady atakują na początek drzewa przy drogach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska