Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Perspektywy Nowych Mediów” to pierwsze takiego typu wydarzenie w Katowicach, ale już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie naukowe, artystyczne i popularyzacyjne, do którego zaproszeni zostali uznani eksperci, badacze nowych mediów oraz artyści sztuki nowych mediów, zarówno zagraniczni, jak i polscy, reprezentujący różne ośrodki naukowe i artystyczne. Udział w sympozjum to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu nowych mediów, technologii, sztuki oraz desingu. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 1 do 4 grudnia w Katowicach. Organizatorami sympozjum są Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, a partnerami zostali Orkiestra Nowej Muzyki, Tauron Lab oraz fundacja Soudscape.
- Współczesny świat coraz bardziej opiera się na interakcjach pomiędzy różnymi formami mediów, co prowadzi do nieustannego rozwoju i ewolucji w tych obszarach, dlatego realizujemy pomysł na stworzenie przestrzeni, gdzie eksperci, badacze i pasjonaci nowych technologii z całego świata mogą wymieniać swoje spostrzeżenia, doświadczenia i wizje dotyczące przyszłości nowych mediów. I Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Perspektywy Nowych Mediów” prezentuje nie tylko najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach, ale także stawia pytania o to, jak możemy kształtować przyszłość poprzez nowatorskie podejścia do sztuki, designu, nauki i technologii. Pragniemy stworzyć miejsce spotkań, gdzie nauka, sztuka i technologia splatają się, by inspirować i podejmować wyzwania, jakie stoją przed współczesnym światem – mówi dr hab. Anna Maj z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
1 grudnia - Muzeum Śląskie w Katowicach
I Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Perspektywy Nowych Mediów” rozpocznie się w Muzeum Śląskim o godz. 10:00, a otwarcie wydarzenia poprowadzą Anna Maj, Ksawery Kaliski i Karol Makles. Pierwszego dnia uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch panelach tj. „Sztuka, dizajn i eksperymenty medialne” oraz „Sztuka Nowych Mediów - perspektywy i konteksty”. Doświadczeni i znani szerszej publiczności prelegenci, m.in. Marian Oslislo, Irma Kozina czy Grzegorz Zgraja, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
2 grudnia - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Drugi dzień I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego przeniesie się do Akademii Sztuk Pięknych. Tym razem uczestnicy będą mogli wziąć udział w dwóch panelach poświęconych nowym kontekstom sztuki w nowych mediach oraz przyszłości nowych mediów z udziałem ekspertów takich jak Richard Kitta, Wendy Coones, Piotr Zawojski, Karol Makles czy Paweł Hendrich. Nie zabraknie również pokazu możliwości Tonarium, które zaprezentują w Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab, jego twórcy – Jan Dybała i Piotr Ceglarek.
4 grudnia - Uniwersytet Śląski w Katowicach
Ostatni dzień sympozjum zawita na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w seminarium dla studentów i pracowników naukowych oraz wyjątkowym wykładzie prowadzonym przez Derricka de Kerckhove'a z Uniwersytetu w Toronto, który będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia. Wygłosi on prelekcję na temat rozwoju eksperymentów technologicznych w obszarze sztuki mediów, rozwoju sztucznej inteligencji w kontekście sztuki i przemian percepcyjnych, a także na temat inteligencji konektywnej, sztucznej inteligencji i koncepcji Szkoły z Toronto. Aby móc wziąć udział w wykładach prof. Derricka de Kerckhove'a należy się wcześniej zarejestrować poprzez formularz na stronie https://formularze.us.edu.pl/gzm.
Celem I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego "Perspektywy Nowych Mediów: sztuka - design - nauka - technologia" jest stworzenie przestrzeni do pogłębionej dyskusji, wymiany poglądów i prezentacji najnowszych osiągnięć w obszarze nowych mediów. Wydarzenie to stanowi unikalną okazję do zgłębienia zagadnień związanych z rozwojem mediów, sztuki, designu i technologii. Sympozjum zapowiada się jako niezwykła podróż po fascynującym świecie nowych mediów.
Wydarzenia skierowane są do całej wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych i regionu, do pracowników instytucji kultury, w tym Muzeum Śląskiego i otwartej publiczności. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Nie przeocz
- Boże Narodzenie. Zobacz, jak to było kilkadziesiąt lat temu. Archiwalne ZDJĘCIA
- Oferty pracy w Śląskiem za ponad 10 tysięcy złotych. Tu zarobisz naprawdę dużo!
- W Jaworznie ogłoszono żałobę po wypadku w kopalni Sobieski. Potrwa do 2 grudnia
- Premier Morawiecki złożył kondolencje rodzinom ofiar wypadku w kopalni Sobieski
Musisz to wiedzieć
