Zobacz wideo: Jak ekologicznie uprawiać ogródek? Oszczędzanie wody na działce
Rozwinięcie przez tłumy mieszkańców 100-metrowej flagi na rynku w Szubinie 2 maja nie było możliwe, ani polowa msza św. na rynku z okazji 3 – majowego święta. Można było za to skorzystać z oferty muzeum i wybrać się w majowe dni na „pierwszomajowy pochód wspomnień”.
To Cię może również zainteresować
Taką okazje dała wystawa udostępniona na rynku w przededniu majówki przez pracowników Muzeum Ziemi Szubińskiej. Ekspozycja pt. „1 maja na czarno-białej kliszy” pokazuje jak w Szubinie obchodzony był ten dzień w latach 60. i 70. Archiwalne zdjęcia prezentowane będą w centrum Szubina dość długo, bo do 9 czerwca. Wystawie tej towarzyszy też bezpłatny folder. Można go odebrać w muzeum.
Drugą wystawę oglądać można od wtorku 4 maja w murach Domu Polskiego przy ul. Szkolnej, który jest siedzibą muzeum. Przygotowana ekspozycja poświęcona jest rocznicy Konstytucji 3 Maja.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Z kolei od czwartku, 6 maja 2021 r. Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprasza na kolejną wystawę pt. „Powstania śląskie 1919–1921”. Przygotowana została ona przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Prezentuje historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczypospolitej w okresie kształtowania granic kraju po zakończeniu I wojny światowej.
- Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Ośrodka Karta, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka – wylicza Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Jak dowiadujemy się – także placówka w Szubinie posiada cenne pamiątki dotyczące powstań na Śląsku. - Jednym z wartościowych eksponatów, które będzie można zobaczyć na wystawie w szubińskim muzeum, jest dyplom za udział w III powstaniu śląskim z 1927 r. nadany Stanisławowi Dzierżykraj Lipowiczowi, który był powstańcem śląskim – informuje Kamila Czechowska.
Ekspozycję tę zwiedzać będzie można w muzeum do 1 czerwca 2021 r.
