Zobacz wideo: Odsłonięcie Bydgoskich Autografów 2021
Materiał o Stanisławie Sadowskim udostępniony został we wtorek 27 kwietnia o godz. 8 na platformie Youtube. Pracownicy muzeum w Szubinie zachęcają do jego obejrzenia.
To Cię może również zainteresować
- To kolejny odcinek cyklu. Dotyczy 27 kwietnia 1848 r., dnia śmierci Stanisława Sadowskiego, zamordowanego na oczach matki w pałacu w Słupach – informuje dr Kamila Czechowska, dyrektor muzeum, a zarazem autor scenariusza i pomysłodawca serii „Kartka z kalendarza”.
Realizatorem materiału jest znany szubiński fotograf Piotr Bembenek, narratorem Iwona Kruk z Muzeum Ziemi Szubińskiej. - W materiale wykorzystano zasoby wielu instytucji: Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, parafii pw. św. Wita w Słupach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Ziemi Szubińskiej. Sięgnięto także do prasy i opracowań – informują twórcy filmu. Dodają, że obraz jest dostępny dla osób niesłyszących.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Całość trwa około 8 minut. Oprócz Kamili Czechowskiej w materiale wypowiada się ks. kanonik Leszek Kroll, proboszcz parafii św. Wita w Słupach.
Dlaczego twórcy materiału postanowili opowiedzieć o Stanisławie Sadowskim? Bo to ciekawa postać związana z Pałukami i Bydgoszczą.
- Bohater filmu - wyjaśnia Kamila Czechowska - urodził się w 1820 r. w Słupach. Po studiach zamieszkał w Bydgoszczy. Z jego inicjatywy w 1845 r. powstało Kasyno Polskie, organizacja będąca ośrodkiem życia polskiego w zgermanizowanej Bydgoszczy. Z polecenia Ludwika Mierosławskiego organizował w 1846 r. powstanie na Pałukach. Aresztowany przez Prusaków otrzymał wyrok śmierci przez ścięcie toporem. Uwolniony w czasie Wiosny Ludów wrócił do Słupów, gdzie 27 kwietnia 1848 r. został zamordowany.
