Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubin. Nagrody dla twórców ludowych

(ms)
Maria Kwiatkowska, hafciarka z Kcyni, odbiera nagrodę z  rąk Zbigniewa Jaszczuka, starosty żnińskiego
Maria Kwiatkowska, hafciarka z Kcyni, odbiera nagrodę z rąk Zbigniewa Jaszczuka, starosty żnińskiego Maja Stankiewicz
To najdłużej trwający konkurs sztuki ludowej w kraju. Blisko pół wieku temu brała w nim udział Klara Prillowa. Dziś to jej uczniowie i następcy wprawiają w podziw jury.

- Sztuka ludowa Pałuk ma kontynuatorów i to cieszy, ale z roku na rok jest ich mniej - mówiła z żalem Wanda Szkulmowska, przewodnicząca jury. W tym roku prace na konkurs zgłosiło 71 osób. Hafciarek tylko dwanaście, rzeźbiarzy jedenastu, ale większość dopiero próbuje. Tak naprawdę od lat para się sztuką ludową i uczy młodzież dwóch rzeźbiarzy: Piotr Woliński z Kcyni i Eugeniusz Izdebski ze Żnina.

- Zmienia się też charakter konkursu - podkreślała Szkulmowska. Dla twórców, którzy brali w nim udział 40 i więcej lat temu sztuka ludowa, była czymś użytkowym. Bo na wsi wszystko musiało czemuś służyć. Teraz już tak nie jest.

W dziedzinie haftu nagrodę specjalną jury przyznało w tym roku Krystynie Pazdun. Laureatką nagrody pierwszej została Krystyna Ługiewicz, drugiej - Jadwiga Dziurgiela, Jadwiga Pliszka i Anna Bonek, a trzeciej - Maria Kwiatkowska, Urszula Hareńska i Krystyna Lewandowska. Wyróżniono hafciarki: Barbarę Musiał, Lucynę Kowalską, Danutę Dobrzykowską i Alicję Strachanowską-Ptak. Wśród dzieci i młodzieży nagrodę za haft otrzymała Sara Tralewska.

W kategorii rzeźby nagrodę specjalna odebrał w poniedziałek Piotr Woliński, znakomity rzeźbiarz z Kcyni. Jury doceniło także rzeźby Eugeniusza Izdebskiego (I nagroda) oraz Zbyszko Piwońskiego i Jana Makowieckiego (II nagroda). Gratulacje za trzecie miejsce odbierali w poniedziałek - podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu w Szubińskim Domu Kultury - Mateusz Malesa i Marcin Jaskulski.

Jury wyróżniło: Pawła Pałubickiego, Przemysława Kozłowskiego i Laurę Szkatulską.

Ale na Pałukach rzeźbi także młodzież. Tu nagrody przyznano: Pawłowi Jerzakowskiemu, Filipowi Musiałowi, Maciejowi Marciniakowi oraz Maciejowi Zagnińskiemu.

Odrębną kategorią jest rzeźba w glinie. Na Pałukach - jak twierdzi Wanda Szkulmowska - nie było takiej tradycji. Rzeźby z gliny zaczęła robić Klara Prillowa. Jej prace są inspiracją dla młodych. Jury konkursu potraktowało je jako rzeźby artystyczne. Nagrodę w tej kategorii otrzymała po raz kolejny Renata Domagała-Wruk, dyrektor ośrodka kultury w Kcyni. Wyróżniono jej uczniów: Marlenę Stałowską, Natalię Kramer, Klaudię Kędziorę, Oliwię Kra-mer, Zofię Krzyżanowską, Różę Delkę, Weronikę Krajewską, Wiktorię Rebelską oraz Filipa Musiała.

Szubin za to zdobnictwem stoi. Jak niezmiennie od lat, tak i w tym roku, bezkonkurencyjna w tej kategorii okazała się Jadwiga Bołka. Druga nagroda trafiła do: Małgorzaty Bołki, Dominiki Pietroń i Katarzyny Pietroń. Wyróżniono Iwonę Hernet. W kategorii dzieci i młodzieży, która para się zdobnictwem, nagrodzono aż 25 osób.

Dla twórców i gości - na gali obecni byli m.in. dwaj starostwie: nakielski i żniński oraz burmistrzowie z Kcyni i Szubina - wystąpiły ludowe zespoły: dziecięcy "Pałuczaki" i seniorów "Jesienny Kwiat".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska