Pomysł organizacji przeglądu kronik rzucił na zjeździe powiatowym OSP druh Piotr Adamczewski z Rynarzewa, który sam taką kronikę tworzy. Okazało się, że pasjonatów takich jak on jest w powiecie więcej. W Muzeum Ziemi Szubińskiej podziwiać można było w weekend kroniki dziesięciu jednostek.
Zaproszono też ich twórców: Andrzeja Brzóskę (OSP Mrocza), Zdzisława Śledzika (OSP Wiele), Bożenę Podemską (OSP Anieliny), Monikę Lepper (OSP Paterek), Włodzimierza Kemnitza (OSP Cukrownia Nakło), Joannę Lemańską (OSP Ślesin), Marlenę Staszałek (OSP Ciężkowo), Fabiana Ehrlicha (OSP Chomętowo), Piotra S. Adamczewskiego (OSP Rynarzewo) oraz kronikarza Komendy Powiatowej PSP w Nakle Dariusza Wojciechowskiego.
Była okazja wymienić się doświadczeniami w prowadzeniu kronik, porozmawiać o sposobach zamieszczania fotografii czy wycinków prasowych.
Okazało się, że najstarsze wpisy znaleźć można w kronikach z Ciężkowa (z roku 1930) i Rynarzewa (1932). Kroniki te, a także z Mroczy i Ślesina wysłane zostana jesienią do Opatowa, gdzie odbędzie się XIX Ogólnopolski Konkurs Kronik. Imprezę organizuje komisja historyczna zarządu głównego OSP RP.
Czytaj e-wydanie »