Pomysł organizacji przeglądu kronik OSP rzucił dwa lata temu na zjeździe powiatowym druh Piotr Adamczewski z Rynarzewa, który sam tworzy takie kroniki. Okazało się, że pasjonatów takich jak on jest w powiecie więcej. Teraz mają gdzie się pokazać.
Stwierdzono wówczas, że najstarsze wpisy w kronikach z naszego powiatu dotyczą przedwojennych czasów. Np. najstarszy wpis w kronice jednostki OSP w Ciężkowie pochodzi z roku 1930, a w kronice OSP Rynarzewo, jednej z najstarszych w województwie, są informacje dotyczące roku 1932.
Podczas pierwszego przeglądu kronik strażackich, który odbył się w 2012 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej ustalono, że przeglądy takie obywać się będą w powiecie co dwa lata, a każda z jednostek może pokazać swoją kronikę co pięć lat.
Na drugi przegląd kronik strażackich organizatorzy zaprosili gości do gminy Mrocza. Wystawę urządzono w świetlicy wiejskiej w Rościminie. Tu - oprócz mieszkańców i gości - kroniki obejrzało jury, któremu przewodził Stanisław Kwaśnik, prezes klubu kronikarza przy oddziale wojewódzkim OSP RP.
Do oceny zgłoszono kilkanaście kronik z całego powiatu. Jak podkreślał przewodniczący jury - wiele bardzo ciekawych. Ostatecznie powiat nakielski na XXI Ogólnopolskim Konkursie Kronik Strażackich, który odbędzie się 21 września w Polanicy Zdroju, reprezentować będą OSP Sadki i OSP Drzewianowo.
Dodatkowo do Polanicy zawiezione zostaną także kroniki Klubu HDK, który działa przy Komendzie Powiatowej PSP w Nakle oraz kronika Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Szubinie. Wyróżniono kroniki OSP Cukrownia Nakło, OSP Paterek i OSP Ślesin.
Przegląd w Rościminie był świetną okazją dla kronikarzy, by wymienić się doświadczeniami w prowadzeniu kronik, porozmawiać np. o sposobach zamieszczania fotografii, czy wycinków prasowych.
Czytaj e-wydanie »