Narożny gmach u zbiegu ulic Dworcowej i Warmińskiego powstał w 1880 roku na podstawie projektu budowniczego Alberta Rosego. Przed wojną mieścił się w nim hotel Reichshof. Po okupacji przestał jednak istnieć, a do kamienicy wprowadzili się lokatorzy.
Elewacja to dopiero początek
Dziś w tym budynku działa m.in. konsulat honorowy Niemiec oraz Kancelaria Prawnicza "Lege artis" Kuropatwiński Lewicki. To właśnie Jarosław Kuropatwiński i Artur Lewicki zaangażowali się w porojekt "Stowarzyszenie Śródmiejskie". Na zlecenie tegoż stowarzyszenia rozpoczął się remont kamienicy.
Polecamy także: W Bydgoszczy można zdobyć pieniądze na remont zabytkowych kamienic
- Aktualnie skoncentrowaliśmy się na remoncie elewacji - opowiada Artur Lewicki. - Traktujemy to jednak jako początek. Bo chcemy zająć się historią budynku, gdyż jest mocno osadzona w dziejach Bydgoszczy. Damy impuls rozwojowy ulicy Warmińskiego, co już się dzieje. Planujemy również inne inicjatywy, ale są one dopiero w zalążku.

Jednak na razie stowarzyszenie ma zbyt mało dokumentacji fotograficznej. Szuka przedmiotów materialnych, jest zainteresowane opowieściami bydgoszczan.
- Zależy nam zarówno na materiałach o obiekcie, jak i jego użytkownikach. Do 1910 roku w budynku była fabryka Otto Pfefferkorna, potem hotele wraz z restauracjami: Boston, Goplana, Gastronomia, Jensen (IIWŚ) i Śródmiejski. Potrzebujemy pamiątek, by wykonać cyfrową reprodukcję, względnie prosimy o przesłanie wersji elektronicznych. Materiały będziemy publikować na naszym fanpage-u, jak również oprawione, eksponować w budynku. Osoby, które nam je udostępnią nagrodzimy atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Możemy odkupić niektóre pamiątki, jak np. porcelanę - dodaje Lewicki.
Zapowiada, że niebawem "uruchomi" legendę związaną z płaskorzeźbami postaci na budynku. Będzie także opisywać elementy architektury, ilustrując je właśnie zdjęciami kamienicy. Pomysłów ma sporo.
Moda na badanie historii
Liczy, że SŚ swoim projektem zbada i upubliczni historię budynku, korzystając ze wsparcia lokalnej społeczności. Być może zainicjuje pewien trend, modę na badanie własnego otoczenia i jego historii, czasami bardzo ciekawej. Liczy na pomoc m.in. Czytelników "Gazety Pomorskiej".

Jeśli ktoś posiada pamiątki po o budynku przy ul. Dworcowej 19/ Warmińskiego 16 w Bydgoszczy lub znają jego historię, proszony jest o kontakt ze Stowarzyszeniem Śródmiejskim: [email protected], ul. Dworcowa 19, 85-009 Bydgoszcz, tel. (52) 349 30 59.
