- Niepokojące sygnały docierające ze strefy euro sprawiają, że przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą do planów na 2012 rok, w tym do tworzenia nowych etatów - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.
Czytaj również: Zatrudnienie 2011. Przedsiębiorcy zaczynają hibernację
Pierwszy kwartał roku (styczeń - marzec) tradycyjnie charakteryzuje się słabszymi perspektywami zatrudnienia. W tym roku prognozy są jeszcze bardziej niepokojące - wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia. Przedsiębiorcy wyczekują na drugą falę kryzysu gospodarczego. Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 14 proc. deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 11 proc. - redukcję liczby etatów, a 71 proc. nie planuje żadnych zmian personalnych. Prognoza obniżyła się zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, o 4 punkty proc., jak i rok do roku, o 2 punkty proc. Potwierdza to Mirosław Ślachciak z Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Choć jego zdaniem, te najbardziej innowacyjne firmy nie spowalniają, ponieważ jest popyt na ich produkty i usługi.
Przeczytaj też: Zatrudnienie. Spada optymizm przedsiębiorców
Najmniejsze szanse na zatrudnienie jest w sektorach: rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo oraz energetyka, gazownictwo i wodociągi. Z kolei największy optymizm pracodawców widoczny jest w sektorach związanych z transportem, logistyką, finansami oraz ubezpieczeniami, nieruchomościami i usługami.
Czytaj: Eurostat: Zatrudnienie w Polsce w II kw. 2011 r. wzrosło o 0,8 proc. rdr
Zapotrzebowanie na pracowników nadal przewidują pracodawcy z sektora budownictwo, zaś umiarkowanie pozytywne nastroje utrzymują się w sektorze handel detaliczny i hurtowy.
