Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybsza nauka

(mag)
Zapamiętywanie wierszy, nauka języków z mnóstwem słówek, wkuwanie trudnych pojęć z biologii czy chemii, wzorów matematycznych i fizycznych... Pamięć ucznia nie ma dnia wolnego. Jak ją odciążyć i sprawić, by szybciej działała?

     Jak to się mówi, ćwiczenie czyni mistrza, dlatego więc uczniowskiej pamięci najlepiej pomoże trening. Zacznijmy od prostych ćwiczeń związanych z wyobraźnią. Aby się do nich właściwie przygotować, należy się porządnie zrelaksować. Kiedy już się wyciszycie, możecie przystąpić do działania.
     W ogrodzie
     Pierwsza część ćwiczenia to tzw. "Ogród Wspomnień". Najpierw spróbujcie sobie przypomnieć jakieś radosne wydarzenie. Zapiszcie je na kartce. Przeczytajcie i zastanówcie się, czy nie dałoby się dodać do tego jeszcze jakichś wydarzeń? Do takich opisów warto później wracać - wprowadzają w optymistyczny nastrój.
     Następne zadanie nosi nazwę "Kraina Marzeń". Wymaga dokładnego opisania wymarzonego świata, takiego, w którym chcielibyście żyć. Weźcie pod uwagę takie jego elementy, jak zdrowie, sprawność fizyczna, hobby, dom, zamożność, ludzie, praca, duchowość, podróże, nauka, rozwój osobisty, rozrywki. Pomyślcie, czy chcielibyście zacząć uprawiać jakiś sport, czym interesujecie się poza szkołą, jakie zakątki świata chcielibyście zobaczyć, jakich ludzi poznać, w jakim domu zamieszkać - jak miałby wyglądać i gdzie się znajdować, czego chcielibyście się jeszcze nauczyć, w jaki sposób przysłużyć się innym ludziom, ile chcielibyście zarabiać itp. Podczas kreowania własnego świata marzeń nie zastanawiajcie się, czy daną rzecz faktycznie da się osiągnąć, czy też nie. Wyobraźcie sobie, że nie ma żadnych ograniczeń. Piszcie, ile tylko chcecie. Później przeczytajcie swe dzieło i zanotujcie je w skondensowanej formie na połowie kartki, najwięcej na jednej. Koniecznie jest więc zapisanie tylko najważniejszych spraw.
     Real albo fantazja
     W ćwiczeniu "Wyspy Szczęśliwe" trzeba jak najdokładniej opisać miejsce, w którym czulibyśmy się szczęśliwi. Po kolei wyobrażajcie sobie, gdzie owo cudowne miejsce się znajduje, jak wygląda, kto tam jest oprócz Ciebie. Jeżeli przypomnisz sobie, że wyobrażałeś sobie już takie miejsce, może jako dziecko, poszerz obecnie tworzony obraz o ówczesne wyobrażenia. Miejsce szczęścia może być jak najbardziej realne, np. ogródek babci, z miękką, pachnącą trawą, kwitnącymi kwiatami i śpiewającymi ptakami, albo całkowicie wymyślone - np. supernowoczesna stacja kosmiczna, z trójwymiarową telewizją i urządzeniem do teleportacji. Nie musi to być tylko jedno miejsce.
     W zadaniu "To ja, cały "ja"..." znajdź co najmniej 20 rzeczy, których robienie sprawia Ci przyjemność. Zanotuj wszystkie. Lepiej pominąć wszelkie przyjemności związane z używkami...
     Powstałe podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń notatki trzeba opatrzyć datą i umieścić w segregatorze. Przydadzą się jeszcze. To dopiero początek prawdziwego ćwiczenia umysłu i pamięci. Dzięki powyższym zadaniom, które mogą wydawać się mało poważne, rozkręcicie się. Następne przykłady ćwiczeń znajdziecie na kolejnych stronach "Po dzwonku".
     Na podstawie książki "Pamięć. Trening interaktywny" Marka Szurawskiego.
     Wyd. Ravi. Osoby, które chcą otrzymać od nas książkę, powinny zebrać cztery kolejne artykuły jej dotyczące, wyciąć i wysłać pod adresem "Gazeta Pomorska", "Po dzwonku", ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz. Autorzy pierwszych pięciu listów otrzymają podręczniki.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska