Wielki festyn rycerski, który odbędzie się w Nakle w sobotę, upamiętni 711 rocznicę nadania grodowi nad Notecią praw miejskich. Wiele się będzie działo i na Rynku i w nakielskich łazienkach, gdzie swoje obozowiska rozbiją w sobotę woje. Jak dowiedzieliśmy się - nad Noteć ściągnie m.in. Chorągiew Piesza Grodu Bydgoskiego "Biały Gryf.
Walki wręcz i pojedynki
To właśnie tu - po uroczystym przekazaniu rycerzom kluczy do bram miasta - rozegrana zostanie bitwa na armaty i miecze. Jej inspiracją są walki o Nakło stoczone w 1113 roku.
Na celtycką nutę
Wszyscy, którzy zjadą do grodu nad Notecią poznać będą mogli także średniowieczne rzemiosło, broń z tamtych czasów, stroje, taniec i muzykę.
Od godziny 15 do późnej nocy będzie też można w nakielskich Łazienkach zjeść ciepłą strawę, napić się napoju chmielowego i obejrzeć występy zespołów.
Grupa Danar Irish Ethnojazz uraczy słuchaczy muzyką irlandzka i celtycką. Z kolei zespół "Własny port" proponować będzie szanty i repertuar folkowy
Niedziela wśród straganów
Po bitewnych emocjach można będzie ochłonąć wśród straganów. Staną one w niedzielę na nakielskim Rynku. Bo w godz. 9.30 -17 trwać będzie w mieście II Jarmark św. Wawrzyńca, którego organizatorem jest Muzeum Ziemi Krajeńskiej, a patronem medialnym "Gazeta Pomorska".
Kupcy i rzemieślnicy, którzy zjadą do Nakła z różnych stron oferować będą swoje towary. W planach jest też kiermasz sztuki ludowej, konkursy, warsztaty plastyczne i to wszystko okraszone potrawami z regionalnej kuchni.
Atrakcji będzie wiele: pokazy lepienia naczyń glinianych, warzenia piwa jarmarcznego, bicie grosza, wyplatanie koszy z papieru, warsztaty rzeźbiarskie czy malowanie drewnianych ozdób.
No to cyk...
O godz. 13 uczestnicy jarmarku staną do pamiątkowej fotografii. Będzie można także obejrzeć ludowe występy. Nakielanom i gościom zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca "Krajna", kapela "No to cyk", zespół folklorystyczny z Zakrzewa, "Pałuki" ze Żnina i kapela z Orliczka.
Gwiazda jarmarku - zespół Trebunie Tutki - pojawi się na scenie około godz. 16.
Będą i dukaty
Wybite dla celów promocyjnych dukaty miejskie cieszyły się w ubiegłym roku w Nakle dużym powodzeniem. W tym zaplanowano kolejną emisję. Do obiegu moneta wprowadzona zostanie właśnie w niedzielę, podczas Jarmarku św. Wawrzyńca.
Będzie to 6 dukatów. Moneta upamiętnia "20-lecie samorządu 1990-2010". Taki napis znajdzie się na rewersie dukata. Na awersie umieszczono m.in. herb z nazwą miasta.