Tynk cienkowarstwowy przeżywa teraz w budownictwie prawdziwy renesans. Do kuchni fachowcy polecają dekoracyjne tynki akrylowe jedno- albo dwuwarstwowe. Dzięki nim uzyskujemy strukturalną powierzchnię ściany, która przypomina drobnoziarnisty granit. Takie powłoki są odporne na zniszczenia mechaniczne, a zabrudzenia są mniej widoczne niż na zwykłej farbie lub tapecie.
Tylko wymieszaj
Masy tynkarskie produkowane są w postaci gotowych do użytku mieszanek lub past. Do niektórych wystarczy dodać tylko wodę i zamieszać. Najmodniejsze barwy to pomarańcze, żółcie, lazurowe błękity i zieleń.
Kupując tynk, zazwyczaj decydujemy się na komplet. Składa się on z dwóch części: tynku dekoracyjnego i wosku. Tym ostatnim można też pokrywać elementy drewniane, np. listwy przypodłogowe lub framugi drzwi.
Jak pokryć ścianę takim tynkiem?
Podłoże pod tynk musi być odpowiednio przygotowane: tynku nie można nakładać na surowe ściany o chropowatej powierzchni ani na ściany dopiero co pomalowane farbą. Po położeniu tynku ścianę należy przemalować środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami.