Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tabela waloryzacji emerytur po wyborach. Wyliczenia wskazują nawet 400 złotych więcej

S
Wideo
od 16 lat
Jeśli wskaźnik obecny wskaźnik waloryzacji emerytur się utrzyma, to oznaczałoby to wzrost rent i emerytur nawet o kilkaset złotych. Waloryzacja emerytur po wyborach jest pewna, bo wynika to z ustawy. Emeryci muszą jednak czekać na decyzje nowego rządu, czy ten utrzyma wskaźnik waloryzacji na poziomie 12,3%. Na kolejnych slajdach naszej galerii zobacz w galerii prognozowane kwoty emerytur po waloryzacji.

Podwyższone świadczenia emerytalne i rentowe będą wypłacane od 1 marca 2024 roku. To działanie godnie z obowiązującą ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze rząd Zjednoczonej Prawicy zaproponował zatwierdzenie waloryzacji emerytur i rent 2024 wzrostu wartość emerytur i rent brutto o 12,3 procent. To nieco mniej niż w marcu 2023 roku, jednakże należy pamiętać, że od tego czasu wskaźnik inflacji również spadł. W sierpniu wyniósł on już tylko 10,1 procent i ciągle spada.

Mamy prognozowane wyliczenia waloryzacji emerytur netto

Wielu emerytów pyta, czy w związku z wynikiem wyborów parlamentarnych może dojść do zmian w obecnym planie waloryzacji przyszłorocznych świadczeń. Uspokajamy - wprowadzenie waloryzacji procentowej dla emerytów to ustawowy obowiązek.

Przyjęta stawka wzrostu wynosi obecnie 12,3 procent i na takie podwyżki zaplanowano podwyżki w budżecie. Ewentualnie jednak może dojść do drobnej obniżki ze względu na szybciej niż przewidywano spadającą inflację. Decyzje w tej sprawie podejmie już nowy rząd.

My prezentujemy dokładne prognozy dotyczące emerytur w 2024 roku po uwzględnieniu waloryzacji procentowej 12,3%. Zapraszamy do sprawdzenia galerii zdjęć. Tam dokładne wyliczenia dla poszczególnych emerytur.

Nieoficjalnie mówiło się, że rząd Zjednoczonej Prawicy szykował ponownie także podwyżki kwotowe, ale informacja ta nie została jeszcze wprowadzona do systemu prawnego. Podwyżki kwotowe podlegają na podniesieniu o określoną kwotę najniższych świadczeń. Mówiło się, że aktualnie minimalna kwota emerytury 1 588 zł 44 gr, po dodatkowym zwiększeniu o 300 zł osiągnęłaby poziom 1 888 zł 44 gr brutto. Na rozstrzygnięcie tej sprawy musimy poczekać po uformowaniu się nowego rządu.

Platforma Obywatelska obiecywała za to przed wyborami wprowadzenie drugiej waloryzacji emerytur i rent, gdy inflacja będzie przekraczała 5 proc. Należy jednak pamiętać, ze taka waloryzacja byłaby znacznie niższa niż ta marcowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska