Turystyka religijna na Kujawach i Pomorzu ma się chyba dobrze. Mamy przecież sanktuaria, gdzie kultem otacza się cudowne obrazy, miejsca słynące z uzdrowień.
Sanktuaria w naszym regionie, a jest ich ponad trzydzieści, cieszą się uznaniem. Ale są jeszcze mało znane w kraju. Niesłusznie, bo historia tych miejsc bywa naprawdę niezwykła.
Zobacz: Znasz gwarę naszego regionu? Rozwiąż quiz
Jakie sanktuarium cieszy się największą popularnością?
Okazuje się, że nie te najstarsze, by wspomnieć o Górce Klasztornej czy Byszewie, a całkiem młode - sanktuarium Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Tak jest głównie z tego powodu, że ostatnią w swoim życiu mszę świętą odprawił tu w roku 1984 ksiądz Popiełuszko. Znacznie mniej popularne, choć nieporównywalnie starsze jest sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości w bydgoskiej katedrze. A co do Górki Klasztornej, to jest to najstarsze miejsce objawień maryjnych w Polsce, znane od roku 1079. Szczególną popularnością cieszą się tam misteria Męki Pańskiej.
Wielu pątników przyjeżdża na misteria odbywające się w Kalwarii Pakoskiej.
To prawda, a chodzi o kalwarię powstałą w XVII wieku. W Pakości obiektem kultu są relikwie Krzyża Świętego. Coraz więcej ludzi odwiedza młodą Kalwarię Bydgoską w Fordonie-Golgotę XX wieku, szczególnie na coroczne misteria. Od stuleci znane jest sanktuarium w Byszewie Matki Boskiej Królowej Krajny. Długą historię mają miejsca święte w Skępem, Oborach, Markowicach, Rywałdzie, Topolnie, Pieraniu, Gościeszynie, Ostrowąsie, Radziejowie, Grudziądzu i Chełmnie. Kilka sanktuariów jest Toruniu i Włocławku.
