Bajerze

Ks. Wesołek prezentuje kaplicę błogosławionego Zefiryna
(fot. Marek Weckwerth)
Bajerze
- Wieś Bajerze leży 14 km na południe od stolicy powiatu - Chełmna. Najbliższa siedziba gminy znajduje się w Kijewie Królewskim.
- Najlepszy dojazd zapewnia droga krajowa nr 1. Jadąc z Torunia, skręcamy w Żyglądzie w lewo. Jadąc z Chełmna, czyli z przeciwnego kierunku, skręcamy w prawo.
- Sieć dróg lokalnych zapewnia połączenie z Kijewem Królewskim, Chełmnem i Unisławiem.
- Pałac w Bajerzu (Dom Rekolekcyjny i kaplica Chrystusa Króla) znajduje się pod numerem 36, tel. 56 686 72 71 lub 608 232 673.
Ów rycerz, założyciel i najbardziej znany mieszkaniec Bajerza, należał oczywiście do stowarzyszenia antykrzyżackiego, które w historii Polski zapisało się złotymi zgłoskami, a w historii państwa krzyżackiego wręcz przeciwnie.
Dziś Bajerze słynie z pałacu w eklektycznym stylu, należącego do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, znanego bardziej jako bractwo Lefebrystów.
Wróćmy jednak do Mikołaja, który z woli króla Kazimierza Jagiellończyka został starostą w Radzyniu Chełmińskim i w roku 1456 podczas wojny trzynastoletniej bronił wraz ze szlachtą wierną Polsce tamtejszego zamku. Mikołaja nazwano później Bajerskim (Baierskim). Jego herb przypominał tarczę rodu Fogelvederów przybyłych do Prus ze Szwajcarii.
Wiadomo, że w 1789 r. we wsi był dwór, folwark i karczma należące do majątku Bolumin.
Wspomniany już pałac, w ostatnich latach restaurowany, wniesiono pod koniec XIX wieku dla niejakiego Ernsta Antala. Budowla posiada czworokątną okazałą wieżę i liczne przybudówki.
Pałac otacza starszy od niego o kilkadziesiąt lat park krajobrazowy.
W roku 1992 władze gminy podarowały obiekt Towarzystwu Apostolskich Pomocnic. W roku 1997, po beatyfikacji cygańskiego męczennika Zefiryna Giméneza Malla (żył w latach 1861- 1936), nazwę zmieniono na Towarzystwo Błogosławionego Zefiryna. Jego imię nosi urządzony w pałacu Dom Rekolekcyjny. Jest tu też kaplica pw. Chrystusa Króla.
Pieczę nad pałacem sprawuje ks. Wiktor Edward Wesołek, który w przeszłości pełnił funkcję krajowego duszpasterza Romów.
Dziś ks. Wesołek należy do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X nazywanego potocznie Lefebrystami. Bractwo założył w roku 1969 arcybiskup Marcele Lefebre. Za wyświęcenie przez Lefebre'a bez zgody papieża Jana Pawła II czterech biskupów, na ten odłam Kościoła katolickiego nałożono ekskomunikę. Tę zdjął dopiero papież Benedykt XVI .