W najbliższy poniedziałek w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni, podsumowane zostaną wyniki badań, które przeprowadzono w mieście w ubiegłym roku na zlecenie Urzędu Miejskiego.
Potwierdzić miały one lub zaprzeczyć m.in. informacjom o istnieniu krypt i podziemnych przejść pod posadzkami kościoła poklasztornego, który znajduje się na kcyńskim Rynku oraz w kościele farnym pw. św. Michała Archanioła. Obie świątynie dzieli około 250 metrów. Przy użyciu specjalistycznych metod, które pozwalają m.in. wykryć puste przestrzenie czy zabudowania, badano także teren dawnej synagogi żydowskiej oraz kcyńskiego Rynku.
Podczas poniedziałkowego spotkania w M-GOK, które rozpocznie się o godz. 18, poznać będzie można także dalsze plany badawcze dotyczące zabytków miasta.
Swe tajemnice - co podejrzewano, ale o czym przekonano się dopiero teraz - ma także budynek najstarszej nakielskiej szkoły: I LO im. Krzywoustego w Nakle. Wzniesiono go w 1876 r.
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w szkole w kwietniu odkryto malowidła i zdobienia, których czas powstania ocenia się właśnie na końcowe lata XIX wieku.
Obecność bogatych zdobień konserwatorzy stwierdzili m.in. w pięknej auli "Krzywoustego" oraz na korytarzach. Są plany, by przywrócić wnętrzom dawny wygląd. Stąd apel dyrekcji szkoły skierowany do byłych absolwentów i wszystkich, którzy mają w swoich domowych archiwach zdjęcia robione niegdyś w murach "Krzywoustego".
Może na ich podstawie uda się odtworzyć jak budynek wyglądał wewnątrz w latach przedwojennych lub w pierwszych kilkunastu latach po II wojnie światowej.