Zgłoszenie o nieznanym obiekcie w cieku wodnym wpłynęło do służb w piątek, 21 lutego, o godzinie 9. Policja i straż pożarna zabezpiecza miejsce zdarzenia.
- Otrzymaliśmy zgłoszenie, że na terenie jednej z posesji miejscowości Lutowo do zbiornika wodnego znajdującego się przy jednym z gospodarstw wpadł niezidentyfikowany obiekt. Policjanci zabezpieczają miejsce i będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia - poinformowała st. asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim.
O wydarzeniu powiadomiono Polską Agencję Kosmiczną w Gdańsku oraz prokuratora rejonowego w Tucholi. Skąd podejrzenia o fragmencie rakiety?
- Właściciel ujawnił dziurę w lodzie i skojarzył to z doniesieniami w mediach. Faktycznie ujawniono otwór w stawie - potwierdza rzeczniczka policji.
Na miejscu zjawił się Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Bydgoszczy.
Około godziny 17. służby poinformowały, że działania zostały zakończone. Po sprawdzeniu zbiornika wodnego nie potwierdzono, aby znajdowały się w nim jakieś obiekty.
Na miejscu działali strażacy z Sępólna, ale też z Torunia. Akcja nie będzie wznawiana.
Rakieta nośna Falcon 9 R/B
Przypomnijmy, że w nocy z wtorku na środę nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej Falcon 9 R/B. Część statku ważyła około 4 tony. Rakieta została wystrzelona 1 lutego z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii, w ramach misji Space X Starlink Group 11-4.
Obiekty będące szczątkami spadły w środę w trzech miejscowościach pod Poznaniem, trwa też akcja wydobycia nieznanego przedmiotu w Będźmierowicach w gminie Czersk na Pomorzu. MSWiA informowało, że z czwartku na piątek kolejny potencjalny obiekt może wejść w atmosferę nad 12 państwami Europy, w tym nad Polską. Chodzi o część rakiety nośnej Electron wyniesionej w pierwszej połowie lutego w ramach misji Kinesis.
