- Aksamitki dla szkodników są jak pułapki – podaje Polski Związek Działkowców. - Nicienie, które przedostają się do korzeni aksamitek, nie znajdują tam warunków do dalszego rozwoju i giną.
Dlatego aksamitki są stosowane w tzw. uprawie współrzędnej, czyli są sadzone wzdłuż upraw. To naturalna ochrona przed chorobami i szkodnikami.
- Szkodniki odnajdują roślinę żywicielską, kierując się jej zapachem, a dokładniej - wyczuwając charakterystyczne substancje chemiczne, które ona wydziela. Mieszające się zapachy i barwy roślin warzywnych, przyprawowych i ozdobnych mylą szkodniki, kierujące się głównie węchem i wzrokiem, utrudniając im odnalezienie rośliny żywicielskiej – wyjaśnia PZD.
Rolnicy mogą siać aksamitki dla poprawy bioróżnorodności, bo przyciągają pożyteczne owady, zapobiegają erozji gleby i wymywaniu składników pokarmowych. Mogą być też źródłem dodatkowego dochodu.
Jak dbać o aksamitki?
Aksamitki należą do rodziny astrowatych, naturalnie występują w strefie międzyzwrotnikowej. Są gatunkiem inwazyjnym na Hawajach i w Afryce (aksamitka drobna). Lubią pełne słońce. W czasie suszy trzeba je podlewać.
Aksamitka to roślina lecznicza, napary z kwiatów i liści pomagają w schorzeniach układu pokarmowego i przeziębieniu. Można jeść płatki aksamitek, są ozdobą sałatek.
Jednak dla ogrodników najistotniejsze jest, że ograniczają rozwój chwastów i odstraszają szkodniki.
Zobacz teraz w naszej galerii, jak można komponować aksamitki w ogrodzie:
Źródło: PZD
