Starówka podzielona zostanie na dwie niezależne strefy udostępnione dla ruchu pojazdów. Kolorem czerwonym na planie zaznaczona jest strefa pierwsza, obejmująca dojazd do ratusza oraz obiektów handlowo-usługowych. Ruch będzie poprowadzony jednokierunkowo. Na ulicę Kościelną wjedziemy z ul. Starorynkowej, skąd będzie możliwość przejazdu na ul. Tkacką. Wyjazd z ul. Tkackiej będzie możliwy ulicą Starą - konkretnie odcinkiem od ul. Tkackiej do Rybnego Rynku.
Kierowcy będą musieli jednak uważać na kursujące na tym odcinku tramwaje.
Strefa druga na planie oznaczona jest kolorem żółtym i prezentuje organizację ruchu w okolicach ul. Wodnej i znajdującego się tam muzeum. Zmiana wprowadza ruch jednokierunkowy na ul. Murowej dla jadących od strony ul. Szkolnej. Dalej kierowcy pojadą ulicą Poprzeczną do ul. Pańskiej i fragmentem ul. Szkolnej w stronę ul. Klasztornej.
Wspomniane zmiany wprowadzone zostaną jedynie na okres letni. Obowiązywać będą do odwołania.
Zmiana organizacji ruchu nie przyniesie jednak dodatkowych miejsc parkingowych w obrębie starówki.
Urzędnicy zalecają parkowanie pojazdów przy al. Królowej Jadwigi, przy ulicy Portowej i na parkingu przy targowisku miejskim, od strony ulicy Sienkiewicza.
- Dodatkowo, na Błoniach Nadwiślańskich funkcjonować będzie 130 darmowych miejsc postojowych - informuje Tomasz Przytuła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
Szczegółowych informacji o czasowych zmianach w ruchu w obrębie Starówki, pod numerem 56 66 30 823 udziela Zarząd Dróg Miejskich. Pytania i sugestie można wysyłać też drogą elektroniczną na adres e-mail [email protected].
Przypomnijmy, że wcześniej urzędnicy przygotowali cztery koncepcje organizacji ruchu na grudziądzkiej starówce w okresie letnim. W kwietniu były one konsultowane z mieszkańcami na marinie. Wszystko po to, aby wyłączyć z ruchu ulicę Spichrzową oraz Rynek.
Mieszkańcy i właściciele lokali na starówce zgłaszali wówczas swoje uwagi. Padały różne propozycje. Jedni chcieli całkowitego zakazu jazdy po ulicach Starego Miasta. Inni chcieli, aby taki przywilej mieli tylko i wyłącznie mieszkańcy. Przedsiębiorcom zależało natomiast, aby ruch w pobliżu starówki był jak największy. Wszystko w obawie przed ewentualną stratą zysków, która mogłaby spowodować zamknięcie biznesu.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
