Festiwal Wisły zagościł w Starym Fordonie dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Dużą rolę w organizacji imprezy w Bydgoszczy odegrało Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, które od 5 lat zabiegało o sprowadzenie Festiwalu Wisły do Bydgoszczy.
Dotychczas największą rzeczną imprezą w Bydgoszczy był Ster na Bydgoszcz odbywający się na Brdzie. Festiwal Wisły nie ma być konkurencją dla tamtego wydarzenia, ale dopełnieniem wodnej tradycji miasta. - To bardzo ważne, by Fordon był mocno połączony z Bydgoszczą. Festiwal Wisły i Ster na Bydgoszcz to dwa rozdziały tej samej książki, odbudowujące wodniacką tożsamość miasta - mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
- Marka Bydgoszczy opiera się na wodzie. Dwie rzeki, Kanał Bydgoski, śluzy, stare młyny i spichrze to olbrzymie walory naszego miasta, nie tylko w skali Polski, ale też całej Europy - przekonuje Hanna Rzadkosz-Florkowska.
Tak było na Festiwalu Wisły w Bydgoszczy 2023 - zdjęcia z drugiego dnia imprezy
Osobom zaangażowany w promowanie rzeki Wisły i organizację Festiwalu zależy na tym, by Wisła stała się ważnym punktem na turystycznej mapie Bydgoszczy. Pomóc ma w tym między innymi sobotnia parada łodzi i statków. - Na Wisłę w Starym Fordonie przypływa na paradę około 30 jednostek. To wielkie wydarzenie. Na co dzień na naszym odcinku Wisły nie widujemy tłumów. Czasami przepłynie jedna łódeczka czy kajak. Chcemy to zmienić i zaszczepić w bydgoszczanach pasję do pływania po Wiśle - mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska. Zdjęcia z sobotnich atrakcji Festiwalu Wisły w Bydgoszczy można obejrzeć w naszej galerii.
