https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak było na obchodach 60-lecia Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjecia

Dominik Fijałkowski
W środę, 25 września, odbyły się obchody 60. rocznicy utworzenia Zespołu Szkół Budowalnych im. gen. Władysława Sikorskiego. Były gratulacje, życzenia kolejnych jubileuszy, urodzinowy tort i występy uczniów
W środę, 25 września, odbyły się obchody 60. rocznicy utworzenia Zespołu Szkół Budowalnych im. gen. Władysława Sikorskiego. Były gratulacje, życzenia kolejnych jubileuszy, urodzinowy tort i występy uczniów Dominik Fijałkowski
60-lecie działalności obchodził wczoraj Zespół Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu.

Placówka otwarta została w 1964 roku w inowrocławskich Mątwach, jako filia Zasadniczej Szkoły Budowlanej dla Pracujących Bydgoskiego Zjednoczenia Budownictwa.

Gmach obecnej siedziby Budowlanki rozpoczęto stawiać w 1972 roku, w ramach praktyk zawodowych i prac społecznych. Gotowy był już w 1973 roku. Jednocześnie trwały też prace przy budowie bursy w sąsiedztwie nowej siedziby.

Na 10-lecie Budowlanki, w 1974 roku nadano jej imię Janka Krasickiego, które 18 lat później, w 1992 roku anulowała rada pedagogiczna. Na nowego patrona, którym został gen. Władysław Sikorski, budowlanka czekała do 2004 roku.

Dzisiejszy Zespół Szkół Budowlanych w Inowrocławiu, jest placówką składającą się z 16 oddziałów, w tym 14 oddziałów technikum i 2 klas szkoły branżowej I stopnia. Uczęszcza do niego 440 uczniów. W Budowlance jest 46 nauczycieli i 8 pracowników administracji i obsługi.

Z okazji jubileuszu odbyła się oficjalna uroczystość. Uczestniczyli w niej m.in.: wicestarosta Henryk Procek, naczelnik wydziału oświaty inowrocławskiego starostwa Beata Kowalska, przedstawiciel ZNP Maciej Kędziora, przewodniczący NSSZ "Solidarność" Pracowników Oświaty Tomasz Marcinkowski, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych zarządzanych przez powiat inowrocławski, szefowie firm współpracujących na co dzień z Budowlanką. Przybyli absolwenci, byli nauczyciele i pracownicy.

- Państwa obecność jest potwierdzeniem wyjątkowości tego święta. Jest dla nas wielkim wyróżnieniem - mówił Marcin Kuls, dyrektor szkoły jubilatki.

W swoim wystąpieniu zwrócił on uwagę na to, że długa jest lista osób, które budowały, rozwijały, wspierały i organizowały szkołę. Ogromny wpływ na to mieli oczywiście dyrektorzy Budowlanki.

- Jestem pełen uznania dla moich poprzedników dyrektorów: Zbigniewa Poznachowskiego, Zbigniewa Kurczewskiego, Michała Głuszkowskiego, Michała Mikołajewskiego i Danuty Paluszak - dodał Marcin Kuls.

Dyrektor zauważył, że przez 60 lat szkoła zmieniała się. Nie ma już w niej dawnych mebli i pomocy dydaktycznych. Jest za to dziennik elektroniczny, komputery, nowoczesne sale lekcyjne i pracownie.

- Niezmienne jest natomiast to, że nadal najważniejszy jest młody człowiek, uczeń. A my staramy się sprawić, aby wierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgał gwiazd - podkreślił Marcin Kuls.

Życzenia szkole jubilatce i jej społeczności przekazała starosta Wiesława Pawłowska. W liście okolicznościowym napisał, że Budowlanka to wyjątkowa szkoła, która jako jedyna w powiecie inowrocławskim kształci w zawodach budowlanych. To placówka która nie tylko edukuje, ale także wskazuje swym wychowankom wzory i nowe możliwości.

Życzenia sukcesów składali społeczności Budowlanki Tomasz Marcinkowski, Janusz Niewiadomski i Eugeniusz Skoczyński. Zaś Rada Rodziców wraz z życzeniami przekazała prezent - sprzęt nagłaśniający.

Z okazji jubileuszu na dziedzińcu szkoły zwiedzić można było stoiska współpracujących z nią firm, wojska, służby więziennictwa i rekonstruktorów. Częstowano gorącą grochówką i smakołykami z grilla.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz czytać książki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska