Umowa kredytowa jest obwarowanymi wieloma przepisami. Banki udzielają kredytów na podstawie przepisów prawa, głównie ustawy Prawo bankowe, ale i z poszanowaniem przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, o kredycie hipotecznym czy ustawy Kodeks cywilny.
Koniecznie przeczytaj:Limity wypłat gotówki z bankomatu. Tyle pieniędzy możemy wypłacić w bankomatach popularnych banków
Biorąc kredyt korzystamy z ochrony z tytułu przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, która ujmuje m.in. sankcję kredytu darmowego.
Czym jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego to specjalna instytucja prawna, która ma chronić kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców, czyli na przykład firm pożyczkowych i banków.
Sankcja kredytu darmowego to po prostu możliwość spłacenia zobowiązania bez żadnych dodatkowych kosztów (takich jak odsetki kapitałowe czy prowizja).
Sankcja darmowego kredytu wskazana została w pierwszej kolejności w art. 15 ustawy z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim, a obecnie, by wiedzieć, na czym ona polega i w jakim zakresie się ją stosuje, należy sięgnąć po art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.
W tych sytuacjach nie musimy płacić za pożyczkę
W poniższej galerii zobaczcie, kiedy możemy mieć darmowy kredyt, czyli nie płacić kosztów kredytowych takich jak oprocentowanie:
