
Ponowne przeliczenie emerytury może ją zwiększyć. Muszą być ku temu podstawy np. dodatkowy staż pracy, dodatkowe zarobki, które uzyskaliśmy przed lub po przyznaniu emerytury.
Zobacz, o czym trzeba pamiętać w dalszej części galerii >>>

Z każdej wpłaconej składki, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, ZUS wylicza emeryturę.
Jej wysokość zależy od długości stażu pracy, wysokości składek i momentu przejścia na emeryturę. Nie jest tajemnicą, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Każdy rok dłuższej pracy to wzrost świadczenia o około 8-10 proc.

Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS.

Wypłacą niektórym wyższą emeryturę. Co trzeba zrobić?
By mieć przeliczoną emeryturę, trzeba złożyć wniosek w tej sprawie. Warto to zrobić, bo nie ponosimy żadnego ryzyka.
Jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, ZUS będzie wypłacał emeryturę w wysokości dotychczasowej, czyli korzystniejszej. Nie obniży emerytowi świadczenia.