
W przypadku emerytur zreformowanych ZUS dolicza składki odprowadzone po przyznaniu emerytury. Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, częściowe i pomostowe). Nie podlega przeliczeniu nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w przypadku podlegania ubezpieczeniu po przyznaniu tego świadczenia.

Zarówno osoby, które przechodziły na emeryturę na starych jak i na nowych zasadach, mogą złożyć wniosek o przeliczenie, ale tylko wtedy kiedy są ku temu podstawy np. dodatkowy staż pracy, dodatkowe zarobki uzyskane przed lub po przyznaniu emerytury. Tak więc jeśli pracowaliśmy po przyznaniu świadczenia, po przeliczeniu może być ono wyższe.

Tak można podwyższyć swoją emeryturę, Kapitał też warto przeliczyć
Jednym ze sposobów na zwiększenie emerytury jest złożenie wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego. To ważna część emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość.
Można go przeliczyć np. z powodu urlopu wychowawczego, który obecnie przy kapitale liczony jest jak okres składkowy (dotyczy tych, którzy otrzymali decyzję przed 1 maja 2015 roku i nie wnioskowali o przeliczenie). Warto też sprawdzić, czy do wyliczenia kapitału były przedłożone zarobki z całego okresu zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 roku.

Często zdarza się, że mamy kłopot z udokumentowaniem zarobków z dawnych lat. Powodem mogła być np. likwidacja zakładu pracy, który nie zadbał o odpowiednie archiwizowanie. ZUS przed 2009 rokiem przyjmował wynagrodzenia "0" za te okresy pracy.
Po tej dacie ZUS może zastąpić nieudokumentowane zarobki minimalnym wynagrodzeniem za pracę na umowie o pracę. Jeśli odnajdziemy lub uzyskamy dokumenty dotyczące wynagrodzenia za wcześniejsze lata, to przeliczenie zarobków może też wpłynąć na wysokość emerytury.